МВР ще спасява произведенията на изкуството
Криминалната полиция с нов информационен портал
Министерството на вътрешните работи разработи външен информационен портал за усъвършенстване на процеса за спасяване на произведенията на изкуството. Крупната мярка е пряко свързана с опазването на културно-историческото ни наследство и става възможна с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”.
Благодарение на новият портал следва да се подобри скоростта на разследванията, повишаване на разкриваемостта им, облекчаване на криминогенната обстановка и превенция на зачестилите престъпления, свързани с произведенията на изкуството.
Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 376 718 лв. и е предоставена по проект „Повишаване на административния капацитет на служителите от МВР за превенция и разкриване на престъпленията, свързани с културното наследство на Република България“.
България притежава третото по големина културно наследство е Европа, като движимите артефакти съставят голяма част от него. Иманярството у нас е силно развито и продажбите зад граница са основния канал за злоупотреби с произведения на изкуството. Кражбите също не са рядкост, а те със сигурност ощетяват материалния фонд на музеите и частните колекционери.
През последните две години е направен подробен анализ на всички системни връзки за координация отделните служби, на базата на който е изработена инструкция за работа и взаимодействие между МВР и ангажираните институции, свързани с опазване на културно-историческото наследство. В този проект сътрудничи и Република Италия, като през нейните територии често преминават артефакти с огромно значение за културното наследство.
Прилагането на иновационни подходи и съвременни технологични решения свързани с доброто управление ще служат за превенция на престъпленията и ще спомогнат Министерството на културата със създаването на регистър на културното наследство, които скоро трябва да заработи ефективно, по настояване на заместник министърът на вътрешните работи Филип Гунев.
По време на заключителната пресконференция за представяне на резултатите от стартирането на проекта, ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма „Административен капацитет” Моника Димитрова-Бийчър изрази надежда, че разширената база данни по пилотния в тази сфера проект ще започне да се използва и на практика, какъвто е смисълът от подобни проекти. Тя припомни, че по друг проект, финансиран от ОПАК ще бъде попълнен регистъра с откраднатите културни ценности към Министерството на културата и пожела надграждане на тези проекти и през следващия програмен период.