На прага сме на дългова спирала
Грози ни гръцкият сценарий - рестрикции, ограничения и намаляване на доходи
Пламен Орешарски:

Намираме се в начален етап на т.нар. "дългова спирала". Това предупреди пред БНТ бившият министър-председател Пламен Орешарски. По думите му практиката показва, че веднъж влезе ли се в нея, много трудно може да се излезе. "Гърция е пример за това какво може да се случи и у нас - рестрикции, ограничения и намаляване на доходи", предупреди още той.
"Една част от новите дългове, които управляващите взимат служат за погасяване на стари дългове, но по-лошото е, че една част отиват за покриване на дефицити, а това вече в бюджета е анахронизъм. Ние сме шеста година на дефицити и ако в началните години, имаше известно обяснение с острия стадий на кризата, днес няма обяснение", заяви бившият премиер. Той предупреди, че трябва да вървим към балансирани бюджети и да преустановим нарастването на дълга.
"Гледайте нарастването на дълга, а не че се взимат дългове, за да се погасяват стари. Ако е само това, дългът няма да расте, но той расте. Което означава, че сме в начален етап на т.нар. "дългова спирала", каза Орешарски и предупреди, че истинският проблем ще го усетят следващите правителства.
На въпрос за милиардите заеми, които са взимали по време на неговото управление, той отговори, че това е било нужно, за да се погаси фермерският дълг на министър Симеон Дянков и да се финансира дефицита за 2014 г.
"Не може да се отсече отведнъж нито дефицита, нито взимането на заеми. Трябва да се обслужват дълговете. Това трябва да става плавно с програма, в рамките на няколко години. Не виждам точно това в момента. Виждам ескалация на взимането на заемите, а не плавно намаление до установяване на балансиран бюджет и преустановяване на взимане на заеми, които да харчим - по-скоро заеми, с които да обслужваме старите", каза още Орешарски.
На въпрос какво ще каже Бойко Борисов, когато разбере, че си приписва успехи, Орешарски заяви:
"Ами аз имам един прост въпрос. Ако толкова добре събират приходи, защо не го правиха в първия мандат? Значи има някаква друга причина между двата мандата, която сега стабилизира приходните агенции".
В рамките на целия първи мандат, слабата събираемост беше един от основните проблеми. В рамките на моя мандат един от приоритетите беше да стабилизираме приходната част в държавата . В това число с мерки и поправки в закона. Това ме удовлетворява, че очевидно тези мерки работят, допълни още Пламен Орешарски.
За него обаче политическата система не е в най-доброто си състояние от 2009 г. насам и трябва всички с общи усилия да участваме в нейното подобряване, защото участваме в нея с вота си. "Всички носим отговорност за това", категоричен е бившият премиер.
Според него грешката е в това, че сме разбили двуполюсния модел. "Разбихме политическата система и виждаме колко трудно тя се конструира отново. Няма напредък без стабилизация на политическата система", изтъкна още той.