Над 93 млн. лв. ще са нужни за индексация на ВиК проекти
Финансирането е почти на финалната права, заяви регионалният министър Иван Шишков

© ECONOMIC.BG / БТА
За индексация на ВиК проекти, изпълнявани по оперативна програма „Околна среда“ 2014 – 2020 г., ще са нужни над 93 млн. лв. Сумата става ясна след подадени искания за индексация от страна на ВиК операторите. Свободният ресурс по европрограмата е 15% и е недостатъчен, коментира регионалният министър Иван Шишков, който участва в парламентарен контрол в петък.
Министърът заяви, че при повечето ВиК оператори предстои подписване на споразумения за индексация, а строителите са информирани, че ще получат средствата. Дружествата са предвидили и средства за самоучастие, като то е осигурено от собствен ресурс при част от тях, а при други – с кредити.
Не може да се приеме, че има рискове за дейностите. Няма индикации проектите да не се довършат заради финансови причини“, заяви Шишков.
По-големият проблем, по думите му, е наложената финансова корекция от 90 млн. лв. заради нарушения при провеждане на обществените поръчки за проектите. Новината бе съобщена на пресконференция в четвъртък от Шишков и министъра на околната среда Росица Карамфилова.
Ние сме почти на финала да подсигурим допълнителното финансиране за индексацията, а сега държавата трябва да осигури още 90 милиона“, посочи министърът.
От своя страна народният представител Джевдет Чакъров (ДПС) успокои, че Шишков ще има подкрепа от депутатите за финансирането на индексацията по ОПОС, но и по други европейски програми.
Най-вероятно средствата ще бъдат гласувани при обсъждането на Бюджет 2023 г. Индексацията на строителни договори е одобрена от ЕК и се прилага в редица европейски държави, така че средствата няма да се водят държавна помощ. Каква сума обаче ще гласуват депутатите не е ясно.
В средата на март пък от Камара на строителите обявиха, че за индексацията на големи ВиК проекти са нужни 450 млн. лв. В началото на годината строителите получиха 30 млн. лв. за индексация, а със средствата трябваше да бъдат завършени проекти по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г.
Припомняме, че около 276 млн. лв. с ДДС ще струва индексацията по някои от големите инфраструктурни обекти в страна – тунел „Железница“, магистрала „Европа“ и др.
Поскъпването на договорите стана възможно след промени в Закона за обществените поръчки. Миналата година пък служебният кабинет одобри и методика, която предвиждаше контрактите да поскъпнат с 15% заради инфлацията.