Най-гладуващите страни по света
Те страдат от военни и политически конфликти или природни бедствия

По света над 795 милиона души страдат от недохранване, по данни на ООН. Днес гладът се превръща във все по-сериозен глобален проблем и риск номер 1 за здравето на човечеството.
В сравнение с 90-те години на миналия век, намалява броя на хората, които живеят в глад – с 219 милиона души, сочат данните на ООН. В 72 от 129 страни са намалели наполовина гладуващите за този период.
Страните в риск от гладуване са най-вече тези, където има конфликти, политическа нестабилност, климатични кризи или няколко от гореизброените фактори.
Един от всеки петима страдащи от недохранване живее в кризисна среда и е изложен на заболявания или смъртна опасност.
В изследването Индекс на глада 2015 г. световната организация поставя акцент върху връзката между конфликтите и глада. Двете държави с най-голям проблем с недохранването на Централноафриканската република (ЦАР) и Чад, където хората живеят в нестабилност от дълги години. Въпреки това нито една държава не попада в графата „изключително тревожно ниво на гладуващи” - над 50 пункта.
На първо място с най-висок индекс на глада е ЦАР (46,9), следвана от Чад (46,4), на третото незавидно място е Замбия (41,1).
Четвърто и пето място са за Източен Тимор и Сиера Леоне.
Десетката се дооформя от Хаити, Мадагаскар, Афганистан, Нигер и Йемен.
Първите 8 страни в негативната класация са на ниво "тревожно", а тези с нива между 35 и 20 пункта са с ниво "сериозно недохранване".
Индексът върху картата може да видите тук, а резултатите на всяка държава по азбучен ред – тук.
В глобалния индекс резултатът на България е 8,5 точки, което ни поставя в категорията с ниско ниво на гладуващи хора.