Ненаситният AI може да нанесе сериозни поражения на световната инфраструктура
Индустрията ще трябва да промени подхода си към изкуствения интелект и енергийните мощности, посочва директорът на Arm
Рене Хаас, главен изпълнителен директор на Arm Holdings:

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Ненаситната нужда на изкуствения интелект от изчислителна мощ заплашва да претовари енергийните източници, което налага индустрията да промени подхода си към технологията. Това коментира главният изпълнителен директор на Arm Holdings Рене Хаас.
До 2030 г. световните центрове за данни ще използват повече електроенергия, отколкото Индия, най-населената страна в света, посочи Хаас пред Bloomberg. Намирането на начини за предотвратяване на това прогнозирано утрояване на потреблението на енергия е от първостепенно значение, за да може изкуственият интелект да изпълни обещанията си, смята той.
Все още сме в много ранна фаза по отношение на възможностите му“, отбеляза Хаас. И допълни, че за да станат системите с изкуствен интелект по-добри, те ще се нуждаят от повече обучение – етап, който включва „бомбардиране“ на софтуера с данни – а това ще се сблъска с ограниченията на енергийния капацитет.
Хаас се присъединява към нарастващия брой хора, които алармират за пораженията, които AI може да нанесе на световната инфраструктура. Но той също така има интерес индустрията да се преориентира повече към дизайна на чиповете Arm, които се налагат все повече в центровете за данни. Технологията на компанията – която вече е разпространена в смартфоните – е разработена така, че да използва енергията по-ефективно от традиционните сървърни чипове.
Arm, която започна да се търгува на Nasdaq миналата година след най-голямото първично публично предлагане в САЩ през 2023 г., вижда AI и изчислителните центрове за данни като един от най-големите двигатели на растежа си. AWS на Amazon.com Inc., Microsoft Corp. и Alphabet Inc. използват технологията на Arm като основа на собствени чипове, които помагат за управлението на сървърните им ферми. Като част от тази промяна те намаляват зависимостта си от готовите части, произведени от Intel Corp. и Advanced Micro Devices Inc.
Според Хаас чрез използването на повече чипове, създадени по поръчка, компаниите могат да намалят затрудненията и да пестят енергия. Такава стратегия може да намали консумацията на енергия в центровете за данни с повече от 15%.
Необходими са големи пробиви“, каза той. „Всяка част от ефективността е от значение.“