Защо AI революцията може да доведе до златна ера за природния газ?
Възобновяемите източници трудно биха се справили с огромния апетит за енергия на изкуствения интелект

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Рязкото нарастване на търсенето на електроенергия за захранване на центровете за данни и за захранване на революцията в областта на изкуствения интелект ще доведе до златна ера за природния газ, твърдят производителите.
Мениджъри в сектора твърдят, че нарастващите енергийни нужди на изкуствения интелект ще надхвърлят възможностите на възобновяемите енергийни източници и батериите, поради което доставките на изкопаеми горива, които затоплят планетата, ще бъдат от решаващо значение, дори когато правителствата обещават да намалят тяхното използване.
Това няма да стане без газ“, казва пред Financial Times Тоби Райс, главен изпълнителен директор на производителя на газ EQT.
„Имаме наистина невероятен развиващ се пазар с втечнения природен газ. Но има и нов развиващ се пазар, който вълнува хората също толкова много – това е търсенето на електроенергия“, казва Райс.
Правителството на САЩ предложи мащабни стимули на производителите на чиста енергия в стремежа си бързо да декарбонизира електрическата мрежа. Ръководителите на компании за изкопаеми горива обаче заявиха, че възобновяемите енергийни източници сами по себе си няма да бъдат надеждни доставчици за гладните за енергия центрове за данни.
Energy Capital Partners, голям частен инвеститор с активи в областта на зелената енергия и енергията от изкопаеми горива, заяви, че разширяването на производството на газ ще бъде от решаващо значение за допълване на доставките от възобновяеми източници за центровете за данни.
Газът е единственото рентабилно производство на енергия, което може да осигури надеждно захранване 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, което е необходимо на големите технологични компании за захранване на бума на изкуствения интелект“, каза Дъг Кимелман, основател и старши партньор на ECP.
Това е „добро предзнаменование“ за потреблението на газ, каза Колин Грюендинг, изпълнителен вицепрезидент в тръбопроводната група Enbridge. „Периодичните възобновяеми енергийни източници няма да се справят.“
Оптимистичните прогнози на американските производители на изкопаеми горива идват на фона на период на ниски цени на природния газ, което наложи консолидация сред шистовите производители – и усилия за намиране на нови източници на търсене.
Очакванията им също така е в контраст с обещанията на големите технологични компании да намалят емисиите на парникови газове и да подхранват революцията на изкуствения интелект със зелена енергия, а не с изкопаеми горива. Учените, занимаващи се с климата, предупредиха, че разширяването на газовата инфраструктура рискува да подкопае глобалните усилия за ограничаване на глобалното затопляне.
Но нуждите на центровете за данни от електроенергия ще нараснат още повече, тъй като съоръженията за съхранение на данни в облак, добивът на криптовалути и изкуственият интелект натоварват мрежите. Само Microsoft например може да се похвали с откриването на нов център за данни в световен мащаб на всеки три дни.
Според S&P Global Commodity Insights до 2035 г. тези жадни за електроенергия операции ще консумират общо над 480 тераватчаса електроенергия, или почти една десета от общото търсене на електроенергия в САЩ, в сравнение с 4.5% през 2025 г.
Международната агенция по енергетика изчислява, че търсенето на електроенергия от центровете за данни в световен мащаб може да достигне 1000 TWh до 2026 г. – двойно повече от 2022 г. и увеличение, равностойно на общото търсене на електроенергия в Германия.
Dominion Energy, която снабдява бързо развиващия се сектор на центровете за данни във Вирджиния, заяви в неотдавнашен стратегически план, че докато енергията с нулеви въглеродни емисии не може да предложи постоянна мощност, газовите агрегати ще бъдат „най-достъпният и надежден“ вариант.
Производството на електроенергия от газ покрива повече от 40% от търсенето на електроенергия в САЩ, което е много повече от другите горива, а евтините доставки от шисти през последното десетилетие намалиха дела на по-мръсните въглища в производството. Според федералните прогнози през 2024 г. и 2025 г. ще бъдат пуснати в експлоатация още 20 газови електроцентрали, за да се отговори на търсенето.
Планът на производителите да се възползват от енергийните нужди на големите технологични компании идва дори когато компании като Google и Microsoft си поставиха амбициозни цели да използват само сертифицирана зелена електроенергия за захранване на дейността си през следващите години.
Ако ги последват, това може да представлява заплаха за розовите прогнози на производителите на изкопаеми горива за техния газ, смятат анализатори.
„По-голямата част от новия ръст на търсенето ще бъде посрещнат от безвъглеродни производствени ресурси“, каза Сиджоу Джоу, ръководител на отдел „Енергетика и възобновяеми енергийни източници“ в S&P. Групата прогнозира, че производството на електроенергия от газ ще намалее до края на десетилетието, докато производството на зелена енергия ще се увеличи.
Петер Хервек, ръководител на групата за енергиен мениджмънт Schneider Electric, също се съмнява, че газът ще донесе толкова ползи, колкото твърдят хората, продаващи изкопаемото гориво.
„Ако разговаряте с хората от петролния сектор, те ще кажат, че единственият начин да посрещнем това търсене на енергия е да използваме изкопаеми горива, но много от клиентите на тези центрове за данни са поели ангажименти за нулеви емисии на CO₂, така че ще кажат, че енергията трябва да бъде от възобновяеми източници.“
Скоростта на революцията поражда несигурност в прогнозите.
Смятахме, че в някакъв момент през следващите няколко години ще започнем да наблюдаваме спад [в използването на газ]. Мисля, че този спад се отдалечава все повече във времето“, казва Рич Вьорберг, президент на Siemens Energy North America, група за енергийни технологии.