Несигурната сделка за дълга на САЩ движи петрола надолу
Някои републиканци са твърдо решени да гласуват против постигнатото през уикенда споразумение

Снимка: Depositphotos
Петролът падна във вторник, воден от опасенията за жизнеспособността на предварителната сделка за дълга на САЩ, постигната в неделя. А смесените послания от големите производители замъглиха допълнително перспективите за предлагане преди срещата им този уикенд, пише Reuters.
Фючърсите на суровия петрол Брент паднаха с 0.8% до 76.48 долара за барел, след като се повишиха с 0.5% по-рано във вторник.
Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) падна с 0.6% до 72.25 долара за барел. Измененията са спрямо цената на затваряне в петък, тъй като пазарите в САЩ не работеха в понеделник заради официален празник.
Някои твърдо десни републикански депутати заявиха в понеделник, че може да се противопоставят на сделка, която ще повиши тавана на дълга в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, докато президентът демократ Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите на републиканците Кевин Маккарти остават оптимисти, че сделката ще премине.
Байдън и Маккарти сключиха споразумение за дълга през уикенда и то трябва да премине през разделения Конгрес на САЩ преди 5 юни – денят, след който Министерството на финансите казва, че страната няма да може да изпълни финансовите си задължения, което може да наруши финансовите пазари.
Противоречивите изявления на републиканци и законодатели държат инвеститорите до голяма степен в безизходна ситуация“, каза Приянка Сачдева, пазарен анализатор от Phillip Nova.
Крайният срок за дълга почти съвпада със срещата на 4 юни на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците им, включително Русия, известна като ОПЕК+, и несигурността относно това дали те ще увеличат съкращенията на производството си на фона на скорошния спад на цените.
Инвеститорите насочиха вниманието си към резултата от срещата на ОПЕК+ този уикенд, тъй като имаше смесени съобщения от големите производители на петрол“, каза Тошитака Тазава, анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Абдулазиз бин Салман миналата седмица предупреди късите продавачи, които залагат, че цените на петрола ще паднат, „да внимават“, което е възможен сигнал, че ОПЕК+ може да намали добива.
Въпреки това, коментари от руски петролни служители и източници, включително от вицепремиера Александър Новак, показват, че третият по големина производител на петрол в света е склонен да остави добива непроменен.
През април Саудитска Арабия и други членове на ОПЕК+ обявиха по-нататъшни съкращения на добива на петрол с около 1.2 милиона барела на ден, което доведе общия обем на съкращенията от OPEC+ до 3.66 милиона барела на ден, според изчисления на Reuters.
Доброволните съкращения на производството през април хванаха пазара неподготвен. Този път инвеститорите са изключително предпазливи, преди да бъде обявено окончателното решение“, казаха анализатори от Haitong Futures в бележка.
Данните за китайския сектор на производството и услугите, публикувани по-късно тази седмица, също ще бъдат разгледани внимателно за насоки за възстановяване на търсенето на гориво в най-големия вносител на петрол в света.