Новата COVID мутация потопи пазарите по света
Петролът се срина с близо 6% заради опасността от нови ограничения в пътуванията

© ECONOMIC.BG / БТА
Акциите по целия свят тръгнаха надолу, а петролът потъна под 80 долара за барел след новината, че новият вариант на COVID-19 е устойчив на разработените в момента ваксини. Това накара инвеститорите да се насочат към сигурността на облигациите, златото и стабилните валути, като йената и швейцарския франк.
Малко се знае за варианта, открит в Южна Африка, Ботсвана и Хонконг, но учените твърдят, че той има необичайна комбинация от мутации и може да е в състояние да избягва имунната реакция и може да бъде по-заразен.
Британските власти смятат, че това е най-значимият вариант досега и побързаха да наложат ограничения за пътувания от и до Южна Африка, както направиха Япония, Чехия и Италия в петък. Европейският съюз също заяви, че иска да спре пристиганията от региона.
Пазарите бяха доста доволни от развитието на пандемията от известно време, отчасти защото икономиките успяха да издържат на въздействието на селективните мерки за блокиране. Но можем да видим от новите ограничения на въздушния транспорт, че ще има последствия за цената на петрола“, каза Крис Сиклуна, ръководител на икономическите изследвания в Daiwa.
Световната здравна организация свиква експертна среща по-късно днес, за да прецени дали новият вариант е „вариант, предизвикващ безпокойство“.
Глобалните акции паднаха с 0.8% и са напът да регистрират най-лошата си седмица от началото на октомври.
Европейските акции се понижиха с 2.7% - и те напът към най-лошия си ден от септември 2020 г. Компаниите за пътувания и развлечения бяха особено силно засегнати.
Германският DAX падна с 3%, а британският FTSE 100 – с 2.7% до най-ниското си ниво от повече от месец.
Индексът на MSCI за азиатски акции извън Япония падна с 2.2% – най-рязкото му потъване от август.
Японският Nikkei се понижи с 2.5%, а фючърсите на S&P 500 паднаха с 1.8%.
Джайлс Коглан, главен валутен анализатор в брокерската компания HYCM, каза, че затварянето на американския пазар за празника на благодарността в четвъртък е влошило ситуацията.
Трябва да видим колко заразен е този вариант, способен ли е да избегне ваксините – това е от решаващо значение“, каза Коглан.
„Очаквам тази история да се проточи няколко дни, докато учените я разберат по-добре.“
Цените на нефта се понижиха, като фючърсите на американския суров петрол се паднаха с 5.7% до 73.96 долара за барел, а суровият Брент – с 4.66% до 78.38 долара на фона на нови страхове за търсенето.
След като инвеститорите се хвърлиха в търсене на активи убежища, йената скочи с повече от 1% до около 113 за долар, след като по-рано тази седмица се понижи при петгодишно дъно.
Еврото се повиши с 0.4% до 1.1251 долара, тъй като безопасността, а не разликите в политиките, движеха търговията.
Единната валута обаче падна до близо 6.5-годишно дъно спрямо швейцарския франк при 1.044 франка за евро.
Южноафриканският ранд падна с 2% до едногодишно дъно, а доходността по облигациите с падеж през 2013 г. на държавата, от която тръгна новата мутация, се покачи с 25.5 базисни пункта.
Други пазари на облигации се засилиха, като се възползваха от статута си на безопасно убежище. Доходността на десетгодишните облигации спадна с 11 базисни пункта до 1.5277%, а доходността за 30-годишните спадна с 9 базисни пункта до 1.8777%.
Доходността по 10-годишните облигации на Германия спадна с 6.2 базисни точки до -0.31%
Златото се повиши с 0.7% до 1800 долара за тройунция.
Пазарните колебания идват на фона на вече нарастващата загриженост относно огнища на COVID-19, което води до ограничения за движение и активност в Европа и извън нея.
Европейските държави започват да въвеждат трета бустерна доза срещу COVID-19 и затегнаха ограниченията. Словакия обяви двуседмичен локдаун, чешкото правителство ограничи работата на баровете, а Германия прекрачи прага от 100 000 смъртни случая, свързани с COVID-19.
„Не мисля, че има връщане назад към света преди COVID-19“, каза Марк Арнолд, главен инвестиционен директор в Hyperion Asset Management в Бризбейн.
Ние просто ще имаме нови мутации във времето и това ще промени начина, по който хората работят в икономиката. Това е просто реалността.“
Криптовалутите също не избегнаха удара. Биткойн потъна със 7% през последните 24 часа и падна под 55 хиляди долара.