Опасения за наплив от евтини китайски стоки в Европа
ЕС трябва да гледа на Китай като пазарна икономика, обясни Луис Роремо Рекуена от ЕК

В поверително писмо адвокатите на ЕС предупреждават, че Европа не трябва да пренебрегва промените в международното търговско право в полза на Пекин и да премахва тарифите на стоки от Китай, предаде Ройтерс.
Ръководителят на Правната служба на Европейската комисия, Луис Роремо Рекуена, предупреди ръководителя на търговската генерална дирекция на ЕК, че ЕС трябва да се съобрази с решението на Световната търговска организация да разглежда Китай като пазарна икономика. Този статут на страната не може да оправдае сегашните високи тарифи, наложени на стоки от Китай.
Писмото разкрива дилемата на ЕС дали да защити местната индустрия и работните места, или да се възползва от възможността да спечели нови приятели в Пекин, докато Китай отваря пазарите си.
Говорителят на европейския комисар по търговията Сесилия Малмстрьом отказа да коментира писмото. Тя подчерта, че становищата от правна гледна точка ще представляват само едната страна на една много по сложна дискусия относно последиците от вдигане на ограниченията върху Китай и претенциите на страната за свободен пазар.
Европейските производители твърдят, че бъдещето на промишлеността в ЕС зависи от това дали Китай ще наводни пазарите с ‘незаконно’ евтини стоки. Правилата, позволяващи на ЕС да се защитава от наплива на евтини стоки, изтичат догодина и Европа е на кръстопът по въпроса как да се действа от там нататък.
Членове на Световната търговска организация (СТО) могат да прилагат наказателни "антидъмпингови" тарифи на други страни, само ако износните цени са по-ниски от цените на националния пазар на износителя.
Европа трябва да вземе решение скоро, тъй като законодателните промени трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и преведени на 23 официални езика.
В документа, видян от Ройтерс, адвокати от ЕС препоръчват признаване на изтичането на настоящите правила и предупреждават, че "аргументи за противното не са добре обосновани".
Адвокатите на Правната служба на ЕС заключават, че е "рисково положение" да се твърди, че Пекин все още трябва да бъде третиран по различен начин от другите основни търговски партньори.
Говорителят на комисаря по търговията Малмстрьом заяви пред Ройтерс: "В момента Комисията разглежда правните последици от изтичането на някои разпоредби от Протокола за присъединяване на Китай към СТО, свързани с режима, прилаган към Китай. Това ще отнеме известно време".
Миналия месец ЕС въведе "антидъмпингови" мита в размер до 25,2% за китайска стомана, използвайки цени на вътрешния пазар на САЩ като отправна точка.
Не всички в Европа споделят мнението на адвокатите от ЕС, тъй като договора за присъединяването на Китай към СТО е написан по начин, който дава възможност за различни тълкувания.
Група от над 20 европейски индустрии предупреждава Малмстрьом на 4 март тази година, че с промените в правилата за Китай "оцеляването на много европейски фирми е сериозно застрашено и това ще има тежки неблагоприятни последици за европейската работни места ".