ОПЕК+ сви внушително производството на петрол въпреки натиска от САЩ
Съкращенията на добивa са най-големите от 2020 г. насам и се равняват на около 2% от световното потребление

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Организацията на страните износители на петрол и нейните партньори (ОПЕК+) одобри значително свиване на производството на петрол – най-голямото от първите месеци на пандемията през 2020 г. Свиването на добивa е с 2 млн. барела на ден, което се равнява на около 2% от световното потребление, съобщава Reuters. Това ще ограничи предлагането на и без това стегнатия пазар, въпреки натиска от страна на САЩ и други страни за коренно различни действия, а именно – да увеличаване на производството.
Ограниченото производство може да предизвика възстановяване на цените на петрола, които паднаха до под 90 долара. Само преди три месеца цените достигаха 120 долара и бяха движени от глобалната икономическа рецесия, нарастващите лихвени проценти в САЩ и по-силния долар.
Според източниците на Reuters остава неясно дали ограниченото петролно производство ще включва и допълнителни доброволни съкращения от членове като Саудитска арабия.
Реакцията на Вашингтон
По-високите цени на петрола, ако са предизвикани от значителни съкращения на производството, вероятно ще раздразнят администрацията на Байдън преди междинните избори в САЩ“, казаха анализатори на Citi.
Възможно е да има допълнителни политически реакции от страна на САЩ, включително допълнително освобождаване на стратегически запаси и по-нататъшно насърчаване на законопроект за NOPEC, казва Citi, имайки предвид антитръстовия законопроект на САЩ срещу ОПЕК. JP Morgan също заяви, че очаква Вашингтон да въведе контрамерки, като освободи повече петролни запаси. Саудитска Арабия и други членове на ОПЕК+ казаха, че се стремят да предотвратят нестабилност и не се насочат към конкретна цена на петрола.
Европейският суров петрол Брент се търгуваше стабилно при малко под 92 долара за барел преди взетото решение и скочи с 1.24% към 19:15 ч. българско време.
Западът вече обвини Русия, че използва енергетиката като оръжие, създавайки криза в Европа, която може да доведе до ограничени доставки на газ и режим на тока тази зима. Москва пък обвинява Запада, че „въоръжава долара“ и финансовите системи като SWIFT в отмъщение за това, че Русия изпрати войски в Украйна през февруари.
С искането на Вашингтон за по-ниски цени на петрола, САЩ се опитва да лиши Русия от приходи, но Саудитска Арабия не осъди действията на Москва. Отношенията бяха обтегнати между кралството и администрацията на Байдън, който пътува до Рияд тази година, но не успя да осигури никакви твърди ангажименти за сътрудничество в енергетиката.
Решението е техническо, а не политическо“, каза пред репортери министърът на енергетиката на Обединените арабски емирства Сухаил ал Мазруи.
Няма да бъдем използвани като политическа организация, допълни той.
Заседанието на Съвместния министерски комитет за наблюдение към ОПЕК започна във Виена в 15:00 ч. българско време. На срещата пристигна и руският вицепремиер Александър Новак, който миналата седмица бе включен в списъка със санкции на САЩ, но не е под санкциите на ЕС.