Основаната от българин Sunotec прави фурор на соларния пазар в Европа
Компанията изгражда най-големия слънчев парк в България и има над 70 големи проекта на Стария континент
Основаната от българина Калоян Величков компания Sunotec успя да влезе ударно на пазара в Европа и да изгради няколко големи соларни проекта. Базираната в София и Мюнхен компания развива дейност в почти цяла Европа, като изминалата 2022 г. се оказва най-успешната в историята ѝ . Това е благодарение на соларния бум в целия континент, който пък е подхранван от несигурността около енергийните доставки и тяхното поскъпване.
Тя е свързала повече от 70 нови соларни парка към мрежата в Европа с пикова мощност около 2.3 GWp, по данни на самата компания. Мащабът е съпоставим с приблизителната въведена мощност за цялата изминала година във втората по големина европейска икономика – Франция.
На родна земя
Компанията присъства усилено и в България, като в момента тя изгражда най-голямата слънчева електроцентрала в страната в подножието на Верила в близост до Дупница. Това е един от седемте проекта, които Sunotec започва в момента в страната.
Централата ще увеличи произведената от фотоволтаици енергия в България с 12%. В момента към мрежата е свързана енергия за 1033 MW, показват данните на Българския ВЕИ регистър. С други думи, тя може да се вдигне до 1160 MW. Проектът се състои от 220 230 слънчеви модула, 4305 т стоманена конструкция и 1125.5 км кабели, които ще доставят пикови 124 MWp.
Стартът по изграждането на централата започва през септември и по нея работят около 90 служители на компанията. Планирано е проектът да бъде завършен през пролетта на 2023 г.
Компанията описва българския проект като един от „най-приключенските в Европа“ заради планинския терен и стръмните до 18 градуса склонове. Местоположението на слънчевата електроцентрала е на надморска височина между 700 и 1000 м. По-ниските температури, причинени от високата надморска височина, допринасят за генерирането на допълнителна мощност.
Както много други страни в ЕС, България трябва драстично да увеличи капацитета си в сектора на възобновяемата енергия, особено в светлината на настоящата климатична и енергийна криза“, посочва Величков.
Поглед към 2023 г.
Способността на Sunotec да регистрира още по-голям ръст в мощността, инсталирана през 2023 г., зависи от фактори като вериги на доставки и процедури за одобрение.
Първите соларни паркове, които ще бъдат завършени през 2023 г., включват Doellen, Германия (91 MWp), Bubney, Обединеното кралство (40.4 MWp) и Groot Roodehaan, Холандия (33.3 MWp).
Много други са в процес на изграждане“, посочват от компанията.
Основателят ѝ обяснява, че масово внедряване на слънчеви централи тази година, за което настояват големите европейски икономики, е постижимо само ако земята се използва възможно най-ефективно. В случая на соларните паркове това варира от бивши селскостопански полета, където местните диви растения се засяват между и под модулите за повече биоразнообразие, до използването на земя, която представлява естествени пречки за земеделието.
За десетгодишния живот на компанията тя е увеличила служителите си до малко над 1000. Тя разполага и с над 400 специализирани машини и превозни средства.
Sunotec вече е изградила около 400 свързани към мрежата слънчеви централи с 6 GWp на територията на 16 страни.