От 20 януари интензивното отделение на Детската болница пак ще работи
По отношение на избор на нов здравнооосигурителен модел засега няма консенсус, каза пред депутатите здравният министър Кирил Ананиев

© ECONOMIC.BG / Economic.bg
От 20 януари 2020 г. ще започне нормална работа интензивното отделение към Детската болница в София. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на изслушването си пред парламента за работата на Детската болница.
Ананиев припомни, че по случая с тригодишното дете е сезирана и прокуратурата. Той припомни, че е разпоредил проверки в трите болници: Детската болница, болница "Лозенец" и УМБАЛСМ "Пирогов".
„Създадена е организацията, така че нито едно дете да не остане без да му е оказана в пълен обем и навреме необходимата медицинска помощ и грижи. Проведе се незабавна среща с ръководителите на държавни лечебни заведения и на Центъра за спешна медицинска помощ в София“, обясни здравният министър.
„Създаде се координационен механизъм, който регламентира приема на деца при спешни случаи, както и при провеждане на деца от едно лечебно заведение към друго. Болница „Пирогов“ пое ангажимента да осигури спешния прием на деца на територията на София, а при необходимост и извън столицата. За целта МЗ ще подпомогне лечебното заведение за осигуряване на необходимата материална база. В тази връзка ще се ползва консултативната помощ на педиатри от други лечебни заведения“, каза още Ананиев.
По отношение на Специализираната детска болница, освен административният одит и контролът, който ще се осъществи, се търси възможност за осигуряване на 24-часово присъствие на анестезиолози поне двама за нуждите на отделението за интензивно лечение в Специализираната болница. На 17 декември 2019 г. е въведена промяна в реда за регистрация на потока от пациенти в болницата, като всички се регистрират в регистрационен журнал с отбелязване на часа на появяване в лечебното заведение.
По думите на министъра предстои проучване на технически и финансови възможности за въвеждане на автоматизирана билетна система. „Ще бъдат предприети действия за преобразуване на приемния кабинет за планови пациенти на консултативно-диагностичния блок на територията на дъщерното дружество. По този начин дефинитивно разделяне на потока на плановите пациенти от този на спешните“, обясни Ананиев.
По отношение на избора на нов здравноосигурителен модел министърът каза, че все още няма обществен и политически консенсус. Той лично продължава да предлага пакет от промени в нормативната уредба, които според него водят до подобряване на настоящия модел. Има проекти за два варианта за промяна на модела, но и за двата има аргументи „За“ и „Против“, обясни Ананиев. Той изрази надежда за сближаване на позициите на политическите сили около един модел, който да бъде подкрепен от участниците в сектора и от гражданите.
Основната цел на евентуална промяна в здравноосигурителния модел е гражданите да имат избор кой да управлява вноските им, къде да се лекуват и пълна информираност за цените на услугите и лекарствата.
Идеята беше демонополизация на НЗОК и включване на здравните фондове, припомни министър Ананиев. За цените на медицинските дейности в основния пакет в проекта се предвижда те да се договарят между фондовете и изпълнителите на медицинска помощ. Няма проблем в процеса на договаряне да участват съсловните организации, увери здравният министър.