Откриха акула на 400 години
Тя се смята за най-старото гръбначно животно на планетата

Най-старото живо гръбначно животно на планетата е на
около 400 години. Датски учени установиха, че женски екземпляр на полярната
акула, известна още като Гренландска акула, живее вече около 4 столетия.
Те достигнали до тези изводи след прецизно изследване на ретината на очите на морския хищник, пише БиБиСи, цитирайки публикуваното в списание „Сайънс“ проучване. По време на програма за наблюдение учените изследвали 28 загинали женски гренландски акули.
Този вид акули обитават студените и дълбоки води на Северния Атлантик и могат да достигат до 5 метра дължина.
Използвайки техниката радиовъглеродно датиране, те установили, че най-голямата акула – 5-метрова женска, е изключително възрастна. Тъй като методът не може да предостави конкретни данни, учените вярват, че акулата може да е била на 272 години в своята „младост” и да достигне до 512 година в своята „старост”. Сега най-вероятно тя е на средна възраст около 392 години.
Тъй като женските гренландски акули стигат полова зрялост, когато станат 4 метра, най-вероятно те започват да се размножават, когато са на 156 години.
Не е ясно защо гренландските акули живеят толкова дълго, но студената среда, която обитават, е причина за ниската им телесна температура, което означава и бавен метаболизъм и по-малко износване на тъканите.
Преди се смяташе, че най-възрастното животно е гренландският кит – 211 години. Мидата Мин е на 507 години и е най-дълголетното животно на Земята.