Пътищата не могат да се поддържат с 200 млн. лв. на година
Поскъпването на винетките е наложително, заяви Владислав Горанов

Снимка: Личен архив
"Поскъпването на винетките се наложи, тъй като цената не беше променяна от 2008 година. Оттогава са направени още стотици километри магистрална мрежа, а качеството на пътищата очевидно не е добро. Заблуда е да си мислим, че с 200 млн. лв. на година, колкото са приходите от винетки, може да се поддържат десетки хиляди километри и то на нивото, на което ни се иска".
Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в интервю за Kmeta.bg. Според него се налага да приемем, че при най-ниските данъци в Европа, трябва да плащаме вторично за някои блага.
"Ползването на пътната мрежа не се финансира само от данъци в целия ЕС. Водихме тежък дебат за въвеждането на тол таксите, които да осигурят връзката между повишеното ползване и заплащане на разходите по поддръжка на инфраструктурата. Вярвам, че колкото по-бързо въведем тол системата, толкова по-бързо ще постигнем нивото на задоволително финансиране на системата", подчерта Горанов.
На въпрос дали не му е писнало да сравняват бюджета с храни, Горанов обясни, че всеки го приема по различен начин.
"Тази метафора с постната пица дойде от тогавашния финансов министър Симеон Дянков, по време на първия мандат на правителството "Борисов". За мен градацията на ценностите започва от храната и завършва с културата. В този смисъл след като успяхме да задоволим първичните страсти, като сигурност и спокойствие, смятам, че вече не трябва да говорим за бюджета като за храна, а за много по-възвишени ценности – например образование или култура, за които отделяме доста повече пари тази година", каза още финансовият министър.
В новия брой на Списание Икономика очаквайте обширно интервю с министър Владислав Горанов!