Пазарът на имоти е добър и за продавачите, и за купувачите
Там където има сериозна инвестиционна насоченост от страна на държавата, общината или мощни частни инвеститори се появява сериозен инвестиционен ръст
Страхил Иванов, управител на агенцията за недвижими имоти \"Явлена\":

© ECONOMIC.BG / Economic.bg
- Как се развива пазарът на жилищни имоти от началото на 2017 г.?
Пазарът на недвижими имоти е изключително добър и вече е
много балансиран, тоест не е пазар на продавача. Излязоха доста имоти и в
момента има много предложения и много купувачи.
В момента имаме плато на пазара, което означава успокояване. За нас това е
изключително добре, тъй като очертава добра тенденция по отношение на
стабилност. Никой не иска да инвестира в недвижим имот, на който цената ще
падне след 2 или 3 години. Всеки би предпочел обратното - да инвестирам там,
където има или запазване на тренда, или ръст на цените.
Много е интересна
връзката между ръста на цените и ръста на сделките. В момента увеличението на
сделките е много спокойно, цените обаче продължават да се покачват. Това ще продължи да бъде така в следващите 5-6 месеца, но цените за
продажба в момента са изключително добри. От моя гледна точка хората, които
досега са се колебаели дали да продават своите недвижими имоти, сега е добро
време да го направят.
- А за купувачите подходящ ли е моментът да купуват?
За купувачите пазарът в момента е изключително добър заради силната активност от страна на банките. През миналата година имаме около 27-29% покачване на ипотечното финансиране. Банките са в супер надпревара и в тази конкуренция помежду си постигнаха много добри условия по отношение на кредитиране. То е един от сериозните фактори, макар и да не е най-важният по отношение на покачването на броя на сделките, цените и ръстът на пазара. Оставяме настрани политическата конюнктура.
- Казахте, че хора предпочитат да инвестират там, където се очаква ръст при цените, а не спад. Очаква ли се въобще някъде спад на цените в София?
За София не, но за определени градове в страната да. Това са малките градове и тези, в които през последните години не е имало увеличение на цените и сделките. В София пазарът е нормален и това ще се разбере в началото на юли, когато излезе статистиката за първото полугодие на 2017 г. сравнена със същия период на 2016 г.
- Кои са най-предпочитаните райони в София и отразява ли се вече строежът на метростанциите към търсенето на тези райони и цените им?
Там, където има сериозна инвестиционна насоченост от страна на държавата и общината или мощни частни инвеститори, се появява сериозен инвестиционен ръст и насоченост на капиталите. За такива локации могат да се разглеждат бул. Цариградско шосе, Paradise center и въобще южните райони на София. Но това води след себе си до един изключително сериозен дискомфорт. В момента в южните райони на София, ако човек желае между 17 и 21 ч. да се придвижва, той не може да планира времето си. Това, което се случи в източните квартали във връзка с Бизнес парка и натовареността, в момента се пренесе в южните части. Хубаво е развитието на София като транспортна схема, като насоченост на стимули за инвестиране да залегне в една добра програма за следващите години на столицата.
- Там, където вече има изградено метро, с колко процента нараства цената на жилище?
Всичко зависи от разстоянието. Ако е до 500 м около метростанцията, има покачване, дали е между 5-15% не трябва да се коментира като най-важното нещо, но има покачване на интереса, а то води до повече сделки и ръст на цените. Когато разстоянието от имота до спирката е над 500 м и е необходим довеждащ транспорт, то там цените застават наравно с кварталните.
- Никой не казва, че пазарът на имоти в столицата е в бум и никой не споменава балон, но когато се наложи да купуваш имот, реалността при цените е друга - на места те са космически.
Ако погледнете броя на сделките, който е определящ, миналата година имахме около 230 хил. сделки за цялата страна, а през 2007 г. имахме 325 хил. сделки. Тогава ипотеките в София бяха 96 хил., а 2016 г. са били 50 хил. Когато говорят цифрите, ние заставаме мирно пред тях.
- Ако не искаш да купиш апартамент в кв. Люлин или кв. Обеля, за останалите места цените за средностатистическия българин са непосилни.
Ако застанете в другата позиция, ако искате да продавате, ще говорите с цифрите, които бяха 2006-2007 г. Всеки сравнява цените с нещо. Това, което вие сравнявате, е от преди 2-3 години. Силният пазар е от 2-3 години, но той не е балон.
- Ще се спука ли балонът 2020 г., както коментират експерти, че тогава ще се усети успокоението при цените?
Няма балон. Вече имаме плато на пазара, спокоен пазар и той е факт. Много съм доволен от това, че пазарът застана в една нормална позиция, а не след много горещо лято да дойде студена зима. Той в момента е леко охладен, което е великолепно за нас.
- Как се движи пазарът на имоти в Пловдив, който в момента се развива много динамично като град?
Миналата година там сделките достигнаха до 17 хил., за сравнение в София бяха 28 хил. Да, в Пловдив откакто е освободен пазарът на недвижими имоти имаме изключително сериозен ръст. Той се доказва като втория град в България не само като население, а и като инвестиционна насоченост. Даже по отношение на индустрия в момента конкурира София. Цените на имотите там са изключително добри, за да могат да инвестират хората. Ако отидете в кв. Тракия може да закупите апартаменти за 500-600 евро на кв м. Не се очаква драстичен ръст на цените на жилищата в Пловдив, но те ще се повишат.