Защо цените на имотите по Черноморието достигнаха софийските?
През последната година морските ваканционни имоти се радват на безпрецедентен интерес, което изстреля цените

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Малко преди влизането в еврозоната пазарът на ваканционни имоти по българското крайбрежие е по-динамичен от всякога. Цените растат до нива, сравними със София, а новите купувачи влизат с идеята, че „ако не сега, кога?“. Но какво всъщност стои зад тази мания? Експерти казват, че има компилация от различни фактори, които движат така бурно този пазар.
Имотна вълна
Оказва се, че за разлика от "вълни", заливали през годините имотния пазар по Българското Черноморие, сега приливът не е на ново строителство, а безпрецедентно нарастване на цените на вторичния пазар. В някои райони квадратен метър жилищна площ вече струва между 1500 и 3000 евро, като в повечето случаи става въпрос не за луксозен имот, а за обикновен двустаен апартамент.
Цените на имотите винаги се определят от търсенето и предлагането. Тази година официално има по-голямо търсене в сравнение с миналата. Съответно, когато има повече купувачи, този, който има да продава, ще иска по-висока цена“, обяснява за Economic.bg Гинка Тодорова, дългогодишен брокер на недвижими имоти, работещ на този пазар.
Верижна реакция
Фактор е и липсата на свободни парцели. Градоустройството в повечето курортни населени места е достигнало пределите си, а малкото останали парцели за ново строителство се предлагат на цени, които превръщат дори строежа на обикновено студио в скъп проект.
Ние не само нямаме толкова много парцели за застрояване – те стават все по-малко и по-малко“, подчертава Тодорова.
Тя обяснява, че парцелите, които се продават, са на доста по-високи цени в сравнение с 2023 и 2024 г. Така се получава верижна реакция – скъпите терени водят до по-скъпо строителство, което налага още по-високите продажни цени.
Ахтопол бие Слънчев бряг
Интересно е ценовото разминаване по региони – в по-малките курорти цените се оказват по-високи.
Ахтопол държи много високи цени, въпреки че е малко населено място. Но там са най-хубавите плажове, най-хубавата природа. В Слънчев бряг, да речем, цените са по-ниски“, посочва брокерът.
Тя подчертава, че и в Слънчев бряг се наблюдава повишение на исканите суми в сравнение с миналата година, но е по-евтино отколкото в Несебър, Китен, Ахтопол или Приморско.
Противно на тенденциите в Гърция, където по-предпочитани са къщите, по Българското Черноморие най-търсени са двустайните апартаменти и студията.
Това е така, защото те са най-лесни за стопанисване и отдаване по наем“, обяснява Тодорова.
По нейни думи купувачите са предимно българи – както живеещи в страната, така и пребиваващи зад граница.
Основно са българи, и то живеещи в чужбина, които искат да си купят имот с тенденция след време, като се върнат, да имат нещо. Докато ги няма, отдават имота под наем“, посочва брокерът.
Масово българи инвестират в имоти и в Гърция, но според Тодорова, причините са по-скоро логистични.
Купуват хора, които живеят в София и Пловдив, на които им е по-близо и по-лесно да стопанисват имот там. Предвид цените там и у нас, не бих казала, че в Гърция е по-евтино“, заявява тя.
Ефектът от еврозоната
Една от най-често повтаряните причини за ценовата истерия е присъединяването на България към еврозоната. Купуването на недвижимо имущество се възприема като защитена инвестиция – хората бързат да вложат спестяванията си преди смяната на валутата.
Аз мисля, че след Нова година, когато влезем в еврозоната, купувачите малко ще се отдръпнат, за да изчакат, да опипат почвата, да видят какво ще стане“, посочва брокерът.
Продавачите от своя страна са склонни да задържат офертите си, очаквайки, че цените ще продължат да растат. Въпреки това, Тодорова смята, че сериозно поскъпване оттук нататък е малко вероятно.
Цените вече са достатъчно високи. Могат да се увеличат с още 10%, а и ако паднат, пак ще е с около 10%. Не виждам защо трябва да се вдигат още“, категорична е тя.