Пет български компании създават мобилен оператор от нов тип
Той ще използва инфраструктурата, изградена от другите компании в сектора
Пет български компании се обединяват с амбициозната цел да създадат първия мобилен "виртуален" оператор (MVNO) у нас. Основатели на дружеството „Мобилни алтернативни комуникации“ са Нет 1, Нетера, СКАТ, Телекабел и Телесим. Всички те са доставчици на фиксирани услуги - телевизия и интернет, в различни региони на страната.
Първите MVNO възникват през 90-те години на миналия век, когато Европа все още е лидер в областта на телекомуникациите. Въпросът, който възниква сред бизнеса тогава, е – трябва ли при вече налична инфраструктура да се строи нова такава. И простият отговор е, че от рационална гледна точка това е напълно излишно.
Така се ражда моделът на виртуалните мобилни оператори. Те стъпват на пазара, като предлагат на клиентите аналогични услуги, но с тази разлика, че вместо да инвестират в изграждането собствена мрежа, наемат инфраструктура и честотен ресурс от останалите играчи.
„Икономиката на споделянето е интелигентният иновативен начин на правене на бизнес, при който се пестят ресурси, постига се по-бързо развитие в полза на потребителите с по-малко разходи за бизнеса“, обяснява Ангел Василев, изпълнителен директор на Телекабел.
Петър Ризов, управител на Нет 1, обръща внимание, че в света оперират над 1 200 MVNO. Тази практика е силно застъпена и в Европа, като България е една от малко държави, в които няма виртуални мобилни оператори. „За сравнениe в Германия са 129, във Великобритания 76, Холандия 56, Румъния 2, има MVNO оператори дори и в страни от Близкия изток като Афганистан и Иран“, посочва той.
България вече се е доказала като лидер в областта на фиксирания интернет, където конкуренцията на пазара е много по-голяма. В Германия нещата стоят по обратния начин – там има 4-5 компании, доминирали пазара на фиксирани услуги и над 100 играчи в областта на мобилните. „Ние вярваме, че от държавата с най-добрия фиксиран интернет в света, България може да се превърне в лидер и при мобилните комуникации“, каза Ангел Василев.
Той обяснява, че в основата на успешното развитие на телекомуникациите, не само в национален, но и в световен план, е практика да се споделя инфраструктурата. „Въпреки че работим в конкурентен пазар, ние предоставяме свързаности и оптични влакна на трите големи мобилни оператора, на практика навсякъде, където поискат“, дава пример Василев.
По формулата „win-win-win“
Според съдружниците от „Мобилни алтернативни комуникации“ ползите са за всички. Клиентите ще получат достъп до повече и по-добри услуги и ще могат да изберат най-доброто за себе си според собствените си нужди.
Мобилните оператори ще получават приходи от това, че ще отдават мрежата си на други играчи и така нейният капацитет ще бъде използван по-ефективно. Тук обаче остава въпросът за клиентите, които може да загубят.
Що се отнася до петте компании, те вече са добре позиционирани на пазара на фиксирани услуги и за тях това е логична стъпка към добавяне на нови услуги към портфолиото си. Тяхното предимство е, че бидейки малки, те са и много по-гъвкави от големите оператори и познават по-отблизо своите клиенти.
„Всяка от петте компании е спечелила доверието на клиентите си в региона, в който оперира. Добавянето на мобилна услуга към настоящите ни пакети ще повиши още повече нашата конкурентоспособност. Към момента сумарно, ние предоставяме услуги на индивидуални клиенти в 15 области в страната. Оперираме в повече от 250 населени места в България, в това число близо 50 града и над 200 села, където е концентрирано над 30% от населението на България“, посочи Петьо Георгиев, собственик и управител на СКАТ.
По пътя към целта
Според основателите на „Мобилни алтернативни комуникации“, за да се случи това обаче, трябва да има общо разбиране на тази тема и подкрепа, както от държавните институции, така и от всички участници на телекомуникационния пазар.
Важно е да се отбележи, че в повечето европейски страни, дадени за пример по-горе, има законодателна рамка, регулираща такива отношения. Местните органи изрично позволяват и дори задължават собствениците на инфраструктура да отдават ресурса си на други компании. В България това не е така. „Мобилни алтернативни комуникации“ вече е водила разговори с Комисията за регулиране на съобщенията, като от думите на съдружниците стана ясно, че регулаторът е положително настроен към подобна стъпка.
Дотогава обаче те разчитат на двустранна договорка с някой от трите мобилни оператори. Преговори вече се водят всеки от тях, като с някои са в по-напреднала фаза, обясни Петър Ризов от Нет 1. „Искрено вярваме, че започналите разговори с мобилните оператори ще приключат успешно.“, добави Невен Дилков, управител на Нетера.
Едва след приключването на преговорите с мобилните оператори ще бъдат представени и конкретните услуги за клиентите, както и начина, по който ще бъдат маркетирани.