Пет урока от енергийната криза в Европа
Поглеждайки назад към последната година и половина на енергийната криза в Европа, генералният директор по енергетиката в Европейската комисия Дите Юл-Йоргенсен очерта пет поуки
Поглеждайки назад към последната година и половина на енергийната криза в Европа, генералният директор по енергетиката в Европейската комисия Дите Юл-Йоргенсен очерта пет поуки, цитирани форума Enlit.
Говорейки при откриването на Power Summit на Eurelectric 2023 в Брюксел, тя подчерта, че е добре да се обмислят изводите от енергийната криза, за да се поставят стъпките за действие в контекст.
Тя изтъкна пет урока, които Европейската комисия научи, докато управляваше кризата.
1. По-силни заедно
Има предизвикателства, които са от естество, което изисква съвместни действия, с които нито една от нашите държави-членки не може да се справи сама“, каза Юл-Йоргенсен.
Според генералната дирекция по време на енергийната криза на всички участници в Европа е станало ясно, че „заедно сме по-силни“.
Затова тя насърчи всички да се възползват максимално от тази взаимозависимост и сътрудничество, за да изградят възможно най-добрия подход за справяне, за да бъдат готови за промяната, която се случва в индустрията в Европа.
„Видяхме механизми за солидарност, видяхме съвместна пазарна интеграция и видяхме всички регионални групи, преминахме към съвместно закупуване на природен газ, за да засилим позицията си. Всичко това бяха общи мерки, които никой не би помислил за възможни преди, но видяха широка подкрепа и консенсус“.
2. Международните партньорства са ключови
Според Юл-Йоргенсен мантрата да сме по-силни заедно излиза извън границите на Европа и е приложима и към международните партньорства.
Тя каза, че отношенията с близките съюзници са станали още по-тесни и сътрудничеството е изведено на „напълно различно ниво“.
Тя визира работната група ЕС-САЩ по енергетиката, сътрудничеството между тях, партньорствата със съседни страни като Норвегия и Обединеното кралство, както и нови енергийни съюзи със Средиземноморието.
И след това, разбира се, нашите непосредствени съседи, Западните Балкани, Украйна и Молдова. Говорим за двупосочно укрепване на сътрудничеството, за да помогнем на тези, които имат нужда от помощ, и тези, които трябва да бъдат по-близо до нас“.
3. Надграждайте силните си страни
Юл-Йоргенсен призна, че зависимостта от руския газ е слабост за Европейския съюз, но в същото време има и няколко силни страни, а именно „нашият вътрешен пазар, нашата взаимосвързаност, съществуващата инфраструктура, способността ни да работим заедно, инвестиционни условия.“
В отговора на кризата, според нея, Европейската комисия се опита да надгради тези силни страни,
за да гарантира, че отговорът на кризата ще укрепи и утвърди нашия вътрешен пазар като наша ключова ценност“.
Привеждането на солидарността в действие също беше от ключово значение, но ЕК трябваше да разбере как да укрепи този принцип, както и да изясни какво означава това в действителна криза.
4. Съчетайте отговорите на енергийната криза и кризата с климата
Юл-Йоргенсен смята, че енергийната криза и кризата с климата са две паралелни кризи. Поради това тя подчерта важността на съгласуването на енергийния отговор с действията в областта на климата.
Трябваше да се уверим, че всичко, което направихме по време на кризата, е в съответствие със стратегическата цел за климатична неутралност до 2050 г., че няма да се отклоним от тази цел и че не сме забавили тази необходима промяна в нашите енергийни системи“, казва тя.
„Видяхме, че Европейската зелена сделка – повече възобновяеми енергийни източници, повече енергийна ефективност – ще бъде най-добрият начин да ни направи по-сигурни, не само за зелена енергия или достъпна енергия, но и за нашата енергийна и икономическа сигурност. Стълбовете на REPowerEU са в пълно съответствие с този стремеж за климатична неутралност.“
5. Икономическата, енергийната и климатичната сигурност вървят ръка за ръка
Накрая тя подчерта, че икономическата сигурност на ЕС е до голяма степен свързана с енергийната сигурност и сигурността на климата.
Следователно „трябва да се уверим, че нашите политически цели работят заедно за икономическа сигурност, за стратегическа автономия, за устойчивостта на нашите енергийни системи“.
Поради устойчивостта на нашите енергийни системи и със стратегическата автономия ние също ще бъдем икономически сигурни в по-класическия смисъл.“