Петков: България трябва да е от правилната страна на историята
Доставките на азерски газ може да се възобновят по-рано и на по-ниски цени

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
България трябва да е от правилната страна на историята. Българският интерес е да не се навеждаме, българският интерес е да сме част от Европа и да помагаме агресорът да не напредва. Не искаме да виждаме след Украйна Молдова, а след Молдова – конфликт в Румъния.“
Това министър-председателят Кирил Петков каза, че би отговорил на критиките на президента Румен Радев, когато се видят на четири очи. Премиерът коментира темата в интервю за bTV в неделя, след като през последните дни тонът на задочните реплики между „Дондуков“ 1 и 2 се изостри значително заради кризите в държавата, задълбочаващи се на фона на войната в Украйна.
Днес държавният глава отново влезе в медиите с критични изказвания, мака и без да назовава имена. След като по-рано през седмицата призова правителството да каже на обществото чии интереси обслужва, сега Радев фокусира вниманието върху политици с „користни цели“. Петков смята, че той не е визирал тях, защото „много добре ни познава“.
На въпрос дали България индиректно помага на Украйна, като ѝ изпраща оръжия чрез посредници в други страни, Петков каза:
Не можем да се накичим с това ние. Не сме поели никаква отговорност – за съжаление, от една страна, може би за добро от друга.“
Той каза, че в парламента ще бъде внесено предложение за предоставяне на пълна военно-техническа помощ за Украйна, което на теория може да означава всичко – от оръжия и боеприпаси до изпращане на войски. По-важният въпрос обаче е какво Киев ще поиска.
Докато тук сме го превърнали в политическа дъвка, там този човек имаше реални нужди, не говореше общи приказки.“
По думите на българския премиер Украйна получава оръжия, при това модерни, от много места – нещо, което България не може да ѝ даде. За сметка на това обаче ние имаме друго ценно нещо за тях – възможността да поправяме руска техника в заводите „ТЕРЕМ“ и „Авионамс“. Именно затова и молбата на президента Володимир Зеленски е била такава по време на посещението на българската делегация в Киев.
Петков обясни, че интересите на двете страни всъщност съвпадат, тъй като те имат нужда от ремонт, а за нашите заводи е добре дошло да имат повече работа. В тази връзка обаче не стана ясно дали Украйна ще плаща за услугата или става дума за безвъзмездна помощ.
Темата за оръжията прокопа дълбока разделителна линия в коалицията. Въпреки заплахите за напускането ѝ от страна на БСП и „Демократична България“ – всяка от тях при противоположни сценарии – Петков не вярва, че ще се стигне до разпад на кабинета в момента.
Всички осъзнават, че да допуснем това правителство сега – в условията на война – да падне – е безотговорно. Не мисля, че те това ще го позволят.“
За газа
Петков каза, че вече е разговарял с ръководството на „Бритиш Петролиум“ и с президента на Азербайджан Илхам Алиев за възобновяване на доставките на азерски газ преди юни. Ако те преговорите завършат успешно, газът за следващия период може да се окаже по-евтин.
Относно налагането на ембарго върху руския петрол от страна на ЕС, Петков се изказа категорично, че такова няма да бъде наложено сега, защото страни като България, Румъния, Австрия са силно зависими. Междувременно обаче в международните медии през последните дни започна да се тиражира хипотезата, че блокът е близо до забрана, особено след като Германия смени тона по темата.
Премиерът съобщи също, че помощите за бизнеса заради скъпия ток със сигурност ще продължат през май. За след това все още не е ясно.
Работим месец за месец.“
Петков напомни, че досега по тази схема държавата е подпомогнала бизнеса с над 4 млрд. лв. и ако не са били тези средства, според него инфлацията сега щеше да е още по-висока.
По-рано тази седмица работодателите настояха за продължаване на компенсациите и то по нова схема. Освен това, заедно с Корнелия Нинова, те поискаха от правителството да сложи таван или да замрази цените на газа на сегашните им нива, а междувременно да се подновят разговорите с „Газпром“ за подновяване на доставките на руски газ.
Сега Петков даде да се разбере, че държавата няма намерение да прави това и вече е заела – принципна по думите му – позиция да не се съгласява със схемата „рубли за газ“.