Петкова: CEZ обмисля преговори с другия кандидат за ЧЕЗ
Тя коментира и притесненията на работодателите относно американските централи и прекратяването на договорите им

CEZ може да започне преговори за продажба на активите си в България с втората компания, която се класира в конкурса им. Това стана ясно по време на конференцията „Стратегия на рафиниращата индустрия до 2050 г.: преход за течни горива и възможности за сектора“, която бе открита от министъра на енергетиката Теменужка Петкова.
„Чуха се гласове от страна на продавача на активите на ЧЕЗ, че те обмислят и вариант за преговори с втория в класирането“, каза тя по повод вчерашното заседание на временната Комисия за ЧЕЗ.
Петкова отново припомни, че това е процедура, която се провежда изцяло в правомощията и по правилата на чешката държава и България няма касателство.
По думите ѝ, за да се случи сделката, трябва да има осигурено финансиране, което е ангажимент на компанията. „Ако те успеят да осигурят необходимото финансиране, по всяка вероятност ще се върви към финализиране на тази сделка", каза Петкова.
Тя коментира и притесненията на работодателите относно американските централи и прекратяването на договорите им.
„Знаете, че беше подготвена методология от нашите икономически и правни консултанти. Тази методология е съгласувана с ЕК по отношение на изчисляването на размера на невъзстановяемите разходи“, каза Петкова. Министърът добави, че методологията е предоставена на двете американски централи и очаква те да се запознаят с нея и да направят своите анализи. „Надявам се, че след един такъв процес ще се върви към стартиране на преговори“, каза още тя.
Според Теменужка Петкова вече не стои въпросът дали трябва да се върви към нисковъглеродна икономика, а как, с какви темпове и с какви мерки. „Мерките по отношение на това как да се върви в този процес, така че да се гарантира и конкурентоспособността на съответнaта индустрия, са залегнали и са предложени в големия законодателен пакет на ЕК "Чиста енергия за всички европейци", каза министърът.
По нейните думи този пакет, по своята амбиция и мащабност, е уникален. Тя добави, че по него е постигнат сериозен напредък по време на Естонското председателство и сега пред нас стои още по-отговорната задача - да преговаряме с ЕП, които да дадат възможност пакетът да бъде приет по-скоро и целите му да бъдат прилагани.
"Преходът към нисковъглеродна икономика трябва да гарантира устойчивостта ѝ", смята министърът.