Петролът поскъпна с 1% след данните за шистовото производство в САЩ
Спадът ще се добави към вече договореното глобално свиване с близо 10 млн. барела дневно
Цените на петрола се повишиха с по-малко от 1%
в ранната търговия днес въпреки историческото споразумение между големите
производители на нефт за намаляване на снабдяването с близо 10 млн. барела дневно.
Сега инвеститорите реагират и на прогнозите за силен спад през април в
производството на шистов нефт в САЩ.
Фючърсите на петрола сорт Брент се повишиха с 0.9% до 32 долара за барел, а американският лек суров петрол (WTI) – с 0.8% до 22.6 долара за барел.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), заедно с Русия и други страни производители, известни като ОПЕК+, се съгласиха да намалят продукцията си с 9.7 милиона барела на ден през май и юни, което се равнява на около 10% от глобалното предлагане преди появата на епидемията от Covid-19.
Съединените щати, най-големият световен производител, също намаляват продукцията си, а други страни прогнозират намаление на производството до около 19.5 милиона барела дневно.
Но анализаторите, ръководителите в петролната индустрия и други казват, че независимо от това как се „нагаждат“ числата, намалението няма да е достатъчно, за да съответства на свиването с около една трета от глобалното търсене на петрол поради избухването на заразата.
Цените на петрола все още са с над 50% по-ниски спрямо края на 2019 г.
„В момента сме на етап, при който унищожаването на търсенето е далеч повече спрямо каквото и да е координирано намаляване на предлагането“, коментира Грег Приди, директор за глобалната енергетика и Близкия изток в Стратфор в Хюстън.
Очаква се запасите, когато има такива, да се попълнят бързо. „Русия няма голям капацитет за съхранение, а капацитетът в Европа скоро ще бъде запълнен“, каза Приди.
Все пак американското производство намалява в унисон със спада на цените и има признаци, че огнището на коронавируса може да е достигнало своя пик в някои райони на света.
Вече има признаци в Китай, където вирусът се появи първоначално и сега до голяма степен е под контрол, че търсенето се възстановява. Данните показват, че вносът на суров нефт е нараснал с 12% през март спрямо година по-рано, съобщава Ройтерс.
Все пак се очаква производството на американски шистов нефт да регистрира най-големия месечен спад през април, съобщи Американската администрация за енергийна информация (EIA) в понеделник.
Производството се плъзга от няколко месеца, но се очаква спадът да се ускори рязко през април със загуба от близо 200 000 барела дневно, каза EIA. Това ще свие производството на шистов петрол, което е двигателят на рязкото нарастване на общия добив в САЩ, до 8.7 млн. барела дневно.
Множество американски производители, включително Exxon Mobil и Chevron, заявиха, че ще намалят разходите и очакват да произвеждат по-малко суров петрол през следващите месеци.