Петролът поевтинява пета поредна сесия
Цените на петрола вървят надолу пета поредна сесия заради опасенията, че глобалното търсене намалява. Дори информацията за спада в запасите в САЩ не успя да компенсира мрачните очаквания за икономиката.
Фючърсите на суровия петрол Брент паднаха до 75.96 долара за барел, докато фючърсите на западнотексаския лек суров петрол (WTI) поевтиняха до 71.74 долара.
Октомврийският договор е надолу с 6.9% спрямо 15 август, а фючърсите на Брент – с 6.4% за същия период.
Цените се понижиха на фона на доклада от сряда с ревизираните данни за заетостта в САЩ – най-големият потребител на петрол в света – който показва, че през 2024 г. са били добавени по-малко работни места, отколкото беше съобщено по-рано. Допълнителен натиск оказаха и слабите икономически данни от миналата седмица за Китай – втората по големина икономика в света и най-голям вносител на петрол.
Инвеститорите също очакват Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници като Русия, известни като ОПЕК+, да отменят някои доброволни съкращения на добива през октомври, добавяйки повече доставки на пазара.
Слабото глобално търсене и потенциалната заплаха от ОПЕК+ да се откаже от съкращенията на производството си тежат върху петрола“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova, добавяйки, че конфликтът в Близкия изток и геополитическото напрежение увеличават рисковете.
Притесненията за това как производството на ОПЕК+ ще се развие през четвъртото тримесечие, ако съкращенията бъдат отменени, допълнително притиска цените, въпреки че те могат да бъдат спрени или обърнати, ако е необходимо.
Натискът надолу върху цените прави все по-вероятно ОПЕК+ да се откаже от плановете си за постепенно увеличаване на доставките от октомври. Ако не успеят да направят това, вероятно ще окаже допълнителен натиск върху цените“, казаха анализатори на ING в клиентска бележка.
Суровият петрол поевтиня въпреки доклада на правителството на САЩ в сряда, който показва, че запасите от суров петрол, бензин и дестилат са спаднали през седмицата, приключваща на 16 август, като в същото време рафинериите са се увеличили.
Въпреки спада на запасите от суров петрол и други ключови основни продукти слабите данни за китайския внос и слабото търсене на дестилат в САЩ помогнаха за намаляване на премията за геополитически риск за петролния комплекс“, казаха анализатори на Citi в клиентска бележка.
Геополитическите опасения от войната Израел – Газа намаляха през изминалата седмица, тъй като САЩ, Израел и „Хамас“ се опитват да постигнат споразумение за прекратяване на огъня, въпреки че дипломатическите усилия на САЩ по-рано тази седмица приключиха без примирие.
Възходящите фактори за петрола може да изглеждат ограничени засега, с нарастващите шансове за прекратяване на огъня в Близкия изток, което накара участниците на пазара да преценят някои от геополитическите рискове“, каза пазарният стратег на IG.