„По-близо сме до началото на пандемията, отколкото до края“
Това коментира епидемиологът Лари Брилиант, помогнал за изкореняването на едрата шарка
Лари Брилиант, епидемиолог:

© ECONOMIC.BG / БТА
Д-р Лари Брилиант, един от именитите епидемиолози и бивш член на екипа на Световната здравна организация, помогнал за изкореняването на едрата шарка, не очаква скорошен край на сегашната здравна криза. Основната причина е малкият брой ваксинирани в глобален мащаб.
Брилиант определи „Делта“ щама на COVID-19 като „може би най-заразния вирус“ досега. През последните месеци той се разпространява все по-масово в САЩ, Индия и Китай, но също и в Европа, Африка и Азия.
Мисля, че сме по-близо до началото, отколкото до края (на пандемията), и това не е така, защото щамът, който разглеждаме в момента, ще вирее дълго“, коментира експертът. Ключовият проблем според Брилиант, към днешна дата основател и главен изпълнителен директор на консултантската фирма за реакция при пандемия Pandefense Advisory, е бавната ваксинация.
СЗО обяви COVID-19 за глобална пандемия миналия март. В края на 2020 г. и началото на 2021 г. започна прилагането на ваксини срещу коварния вирус. Близо осем месеца по-късно само около 15% от световното население е получило имунизация.
„Освен ако не ваксинираме всички в над 200 страни, пак ще има нови варианти“, каза Брилиант пред CNBC, прогнозирайки, че в крайна сметка може да се превърне във „вечен вирус“.
Добрата новина според епидемиолога е, че наличните ваксини – особено иРНК и тази на Johnson & Johnson – се държат стабилно срещу „Делта“ варианта.
Вероятност за „супер щам“
Брилиант каза, че неговите модели за огнището на COVID в Сан Франциско и Ню Йорк предвиждат „обърната крива на епидемията във V-образна форма“. Това означава, че инфекциите се увеличават много бързо, но също така биха намалели бързо, обясни той. Подобен сценарий е възможен и във Великобритания и Индия.
Ежедневно докладваните случаи във Обединеното кралство – на седемдневна база – са спаднали от пика си от около 47 700 случая на 21 юли до около 26 000 в четвъртък. При същия тип сравнение в Индия дневните регистрирани случаи са под 50 000 в края на юни – далеч под пика от над 390 000 на ден през май.
Епидемиологът каза още, че има малка вероятност да се появи „супер щам“ и ваксините да не работят срещу него. Макар че е трудно да се предвидят тези неща, добави той, вероятността не е нулева и не може да бъде напълно изключена.
„Това е толкова катастрофално събитие, че ако се случи, трябва да направим всичко възможно да го предотвратим“, каза Брилиант.
Това означава всички да бъдат ваксинирани – не само във вашия квартал, не само във вашето семейство, не само във вашата страна, а и по целия свят.“