По-силният вятър може да помогне на нагорещения газов пазар в Европа
Природният газ беше основният заместител на вятърната електроенергия

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Производството на електроенергия от вятър в цяла Европа е спаднало с над 7% през януари спрямо същия месец на 2024 г., лишавайки регионалните производители на електроенергия от ключов източник на чиста енергия. И това се случва точно когато търсенето на отопление наближи годишния си пик.
Този недостиг на вятър предизвика скок в производството на електроенергия от природен газ на континента до най-високото ниво от три години. Така помогна за подкрепата на ралито, което повиши референтните регионални цени на природния газ с повече от 15% само през тази година, пише Reuters.
Прогнозите обаче сега предвиждат възстановяване на регионалното производство на вятър, което би трябвало да помогне за повишаване на общото производство на електроенергия в цяла Европа. Така в следващите седмици и то може да постави началото на забавяне на използването на газ и повишаването на цените.
Слаби ветрове
Общото производство на електроенергия от вятъра в Европа е малко над 67 тераватчаса (TWh) през януари, според енергийния мозъчен тръст Ember. Това бележи приблизително 7% спад спрямо същия месец на 2024 г. и най-ниското ниво през януари от 2022 г. насам.
Тъй като вятърните паркове са петият по големина източник на електроенергия в Европа (след газ, ядрена енергия, водна енергия и въглища), спадът в производството на вятър спрямо очакванията принуди регионалните енергийни компании да заменят тези загуби с производство от алтернативни източници.
Природният газ беше основният заместител, а производството на електроенергия от газово изгаряне скочи с близо 6% през януари спрямо година по-рано. Това е най-високото ниво за месеца от януари 2022 г. - точно преди инвазията на Русия в Украйна да затрудни регионалните газови потоци.
Това повишено потребление на газ предизвика намаляване на регионалните газови запаси, което на свой ред подкрепи възходящите настроения на газовия пазар.
Прогнозите са оптимистични
Най-новите модели за прогнозиране на вятъра, управлявани от LSEG, очакват подем в генерирането на вятър на ключови пазари през следващите седмици, което би трябвало да помогне за облекчаване на затрудненото захранване в цяла Европа.
В Германия, най-големият производител на вятърна енергия в Европа, производството на вятър се очаква да остане под дългосрочната средна стойност до 20 февруари и след това да се възстанови до основно над дългосрочната средна стойност до края на март.
Подобен модел на производство се предвижда в Обединеното кралство, което е вторият по големина производител на вятърна енергия в Европа и най-големият електрогенератор на газ.
Ако тези увеличения на вятърното производство се материализират, както е предвидено, производителите на електроенергия и в двете страни може да успеят да намалят производството на газ.
И двете страни може също така да успеят да ограничат вноса на електроенергия, тъй като местното производство на вятър се увеличава, като по този начин освободят доставките на електроенергия в цяла Европа като цяло.
Това от своя страна може да създаде основа за охлаждане на регионалните референтни цени на газа на TTF, които се изкачиха до най-високите си стойности от началото на 2023 г. и предизвикаха нови опасения относно енергийната инфлация в цяла Европа.