С мисъл за изпълнено обещание: Половинчата идея за туристически гаранционен фонд
Неяснотите около него обаче са много и нестабилната политическа обстановка допълнително го забавят, казват от бранша
От повече от 10 години в България се говори за създаване на Туристически гаранционен фонд. Браншът настоява, правителството обещава. И така години наред, без да има реално предприети мерки в посока създаването на фонда.
В миналото бе създаден проект от бизнеса за такъв фонд. Въпросът за съществуването му се изостри при няколко фалита на туроператори в миналото, но ефектът от един от тях бе, че се повиши цената на полицата „Отговорност на туроператора“. Впоследствие, по време на пандемията, когато заради въведените от държавите ограничения редица пътувания бяха забранени, повечето туроператори поставиха същия въпрос.
При липса на такъв фонд и без яснота дали той трябва да се прилага в случай на подобно събитие от световен мащаб, въпросът отново се актуализира. Създаването му бе специално посочено от няколко партии при преговорите за съставяне на правителство през есента на 2021 г., но въпреки това реални стъпки не бяха направени.
В програмата на служебния министър Илин Димитров беше заложено създаването гаранционен фонд и с представители на бранша се проведе среща в тази насока през август 2022 г., но едва преди два дни, може би в последния месец на работата на това правителство, беше обявен първият идеен проект за създаване на Туристически гаранционен фонд.
Оказва се обаче, че действията на министър Димитров са били по спешност и браншът не е бил предупреден, че се прави нещо в тази посока.
Идейният проект и на нас ни беше представен на място. Нямаме повече информация, нито по-подробни материали. Вчерашната стъпка беше много първоначална“, каза пред Economic.bg Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА).
Тя се надява на стабилно политическо управление оттук нататък, тъй като мандата на Илин Димитров е към своя край, а „тепърва има да се върши работа“.
Обещаха ни разговори с министерството за доизясняване на проекта. Заради нестабилното управление се проточват нещата във времето. Още по времето на служебния министър Светла Балтова започнаха разговори, преди две години почти. Създаването на гаранционен фонд изисква нормативна промяна. Прегласуване на Закона за туризма. А с тази честа смяна на управлението…“
Моделът на сегашния идеен проект е разработен от Министерство на туризма в партньорство с Българското актюерно дружество. За консултации са привлечени Националната агенция за приходите и Националния статистически институт. Проектът е обсъден с браншови организации на туроператорите, като консултациите по него ще продължат.
Какво представлява проектът?
Превантивен контрол върху дейността на туроператорите, задължителна туристическа застраховка и самият гаранционен фонд – това са трите стълба, върху които е разработен идейният проект.
Направени са пет математически модела за фонда, от които два са основни, а другите са подварианти, допълни тя.
По думите на зам.-министър Ирена Георгиева идеята е за Фонда първоначално да се ползва заемен капитал – 5 млн. лева или 10 млн. лева – който ще се възстановява от участниците в него. Вноските ще се определят като процент от оборота на агенциите – 0.1%, което към момента означава вноски между 80 и 1000 лв., уточняват от МТ.
За целта ще е необходим много стриктен контрол върху дейността на туроператорите", каза Ирена Георгиева.
По думите ѝ ще трябва да се изясни профилът им, каква дейност развиват, обороти.
Замисълът е Фондът да покрива изплащането на обезщетения над лимита на отговорност по застраховката в случаи на несъстоятелност, при временна неплатежоспособност (проблем с ликвидността) и при евентуални непредотвратими и извънредни обстоятелства.
Въвеждането на функциониращ гаранционен фонд е сериозно решение, което изисква законодателни промени и тясно бъдещо сътрудничество с представителите на бизнеса“, подчерта Ирена Георгиева.
Предвид обстоятелството, че въвеждането на гаранционен фонд изисква промяна на нормативната уредба и съществуващата институционалната рамка, след изработване на предложение за законови промени се предвижда широко обществено обсъждане с всички заинтересовани страни и институции, уточниха от Министерството на туризма.
Economic.bg зададе допълнителни въпроси на ведомството за това откъде смятат да осигурят първоначалния капитал за създаването на Фонда, както и кой ще го администрира. От там обаче няколко пъти повториха, че за момента говорим просто за идеен проект и никой не казва, че сега веднага започва неговото създаване.
Първоначално ще има заемен капитал. Но откъде, на този етап не е уточнено“, казаха от пресцентъра на Министерството на туризма.
Вариантите за осигуряване на въпросния капитал под формата на заем на практика са няколко: заем чрез ББР, държавни пари, които да бъдат отпуснати от МС към Министерството на туризма и оттам предоставени под формата на заем към Фонда или теглене на такъм от частна банка. Кой обаче ще избере Министерството на туризма, все още не е ясно.
„Този фонд е една малка стъпка в посока изсветляване на сектора, което е част от нашата политика“, заяви министър Илин Димитров.
Това е още едно изпълнено обещание от приоритетите, които очертахме при встъпването в длъжност на служебния кабинет. Важно беше да поставим началото, тъй като от години се говори колко е важно за бизнеса да съществува такъв инструмент като елемент от националната защита срещу несъстоятелността на туристическите организации“, каза още той.
За необходимостта от съществуването на подобен фонд се заговори особено активно по време на безпрецедентната криза с COVID-19.
Какво мисли браншът?
От Обединение "Бъдеще за туризма", които още със създаването си през 2020 г., обявиха, че това е една от основните им цели за постигане в сектора, се радват, че най-накрая е предприета реална стъпка към създаването на Гаранционен фонд. И те обаче като АБТТА смятат, че отлагането на промените във времето не е добре нито за потребителите, нито за бизнеса, а причината е "политическа нестабилност и кратък живот на парламента".
Представеният идеен проект е далеч от нашите представи за Гаранционен фонд. Идейният проект предлага стартирането на фонд и продължаването на застраховка "Отговорност на туроператора". Това не е ефективно и финансово не би работило в правилната посока. Това е модел, който би работил в една идеална бизнес среда, но както знаете нашата не е такава и огромният сив сектор би се разраснал още повече", коментира Павлина Илиева, председател на УС на Сдружение на туроператорите и туристическите агенти "Обединение "Бъдеще за туризма".
Според нея има и друг проблем – с този проект ще се допусне възможността дори фирми, работещи на светло, да прикриват оборот, за да платят по-малко.
"Ако имахме стабилни органи, които да контролират и следят правилното функциониране на бизнеса, то тогава този идеен проект би бил възможен, но в нашата настояща реалност това няма да работи и постига целта, за която ще се създаде, а отново ще стане нещо половинчато", добавя тя.
Павлина Илиева е на мнение, че ако се работи заедно с бизнеса и правителството се съобрази с бранша, то тогава автоматично ще се даде пълна сигурност на потребителя, а именно, че пътувайки към избрана дестинация, ако настъпи непредвидена ситуация, то той ще бъде сигурен, че средствата ще му бъдат възстановени.
Но създаването на фонда ще изисква и контролен орган, за да може да работи този фонд и да изчезне сивият сектор. Говорим за бързо изсветляване на бизнеса, спокойствие за потребителите и повече данъци в хазната", казва Илиева.
"За мен лично е все още голяма мистерията защо до момента не е създаден Фондът и защо продължава да се заобикаля темата. Тъй като България не е изпълнила задължение по евродиректива (бел. ред - България е задължена да въведе гаранционен фонд според директива на Европейския съюз). Гаранционният фонд би донесъл само позитиви за бизнес средата", смята Павлина Илиева.