ПП и ДБ не успяха да вкарат американската Bechtel в процедурата за АЕЦ „Козлодуй“
ГЕРБ, ДПС и „Има такъв народ“ наложиха на енергийния министър да започне преговори с южнокорейската Hyundai Engineering

© ECONOMIC.BG / БТА
Групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ не успя да върне „през задната врата“ американската Bechtel Corporation в процедурата по избор на строител за 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Желанието на групата дойде внезапно тази седмица, въпреки че специалната комисия към дружеството, ръководещо проекта – „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД – избра южнокорейската Hyundai Engineering & Construction Co. Ltd., която единствена е отговаряла на всички изисквания. Bechtel Nuclear Power Company Limited беше сред петимата кандидати, но отпадна от кратката листа.
Изборът на Hyundai бе потвърден от парламента, който в петък прие „решение за провеждане на преговори с потенциален строител, включен в кратката листа на потенциални строители за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на ядрена централа на одобрената площадка в Козлодуй, с технология AP1000“.
След финализирането на официалната процедура по подбор, която не беше оспорена никога публично от Министерството на енергетиката или от ресорния министър Румен Радев, остана само Hyundai. Според решението именно с южнокорейската компания, в срок до 15 април, дружеството „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД трябва да започне преговори.
Проекторешението бе внесено от Делян Добрев от ГЕРБ и Станислав Анастасов от ДПС. „За“ приетото му в парламента гласуваха от ГЕРБ, ДПС и „Има такъв народ“.
Вносителите на изненадващото решение от ПП-ДБ се позовават на доклад на сформиран от министъра на енергетиката Румен Радев комитет към ведомството му. В доклада пък са посочени препоръки от американската „Уестингхаус“, която е доставчик на технологията AP1000, по която ще се изграждат реакторите.
Все пак министърът обясни, че в крайна сметка
всяка от тези кандидатури е качествена и мисля, че няма да се сбърка с която и да е от тези компании“.
Депутатът от ПП-ДБ Радостин Рибарски описа избора на една единствена компания за преговори като
диктат, който ще бъде наложен на енергийния министър“.
От ПП-ДБ аргументираха предложението си, което включва Hyundai и поименно Bechtel, че
винаги осигуряват по-добри условия за България“.
БСП не подкрепи никое от решенията, като според тях преговорите с възможни строители са отговорност на министъра на енергетиката, а не на Народното събрание.
От „Възраждане“ пък се опитаха да вкарат обратно в процедурата и две китайски компании, отпаднали от листата, но не намериха подкрепа от депутатите.