Официално: Корейската Hyundai Engineering ще строи новите реактори в АЕЦ „Козлодуй“
Проектите за 7-ми и 8-ми блок в централата ще струват на държавата над 25 млрд. лв.

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Южнокорейската Hyundai Engineering & Construction Co.,Ltd. е избрана да строи двата нови ядрени реактора в АЕЦ „Козлодуй“. В четвъртък депутатът от ГЕРБ Делян Добрев съобщи предварително, че именно това ще е избраната компания, тъй като останалите не отговарят на заложените критерии.
Останалите четирима кандидати с интерес към инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на 7-ми и 8-ми блок на площадка № 2 на АЕЦ „Козлодуй“ бяха американските Fluor B.V. и Bechtel Nuclear Power Company Limited, и двама китайски представители консорциум с лидер China National Nuclear Corporation Overseas Ltd. и партньор China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction Co. Ltd., както и China Energy Engineering Corporation Limited.
Проектното дружество „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД е взело решение за избор на строител след извършена проверка по отношение на:
- изискуем инженерно-технически и строителен опит и експертиза;
- икономически и финансов капацитет и наличие на всички изискуеми документи подадени, оформени и попълнени, съгласно изискванията посочени в Обява за изразяване на интерес.
Припомняме, че двата планирани реактора, които според енергийния министър Румен Радев ще струват над 25 млрд. лв. на държавата, ще са с технологията AP1000 на американската компания Westinghouse („Уестингхаус“).
През 2022 г. Westinghouse Electric Company и Hyundai Engineering & Construction подписаха споразумение за стратегическо сътрудничество за съвместно участие в глобалните възможности за производство на реактори по технологията AP1000.
Реакторът AP1000 предлага най-високата работоспособност в рамките на ядрената индустрия и продължава да поставя рекорди по отношение на лекотата и продължителността на пускане в експлоатация и прекъсвания за презареждане, казват от Westinghouse. Реакторите с технологията AP1000 имат напълно пасивни характеристики за безопасност, което ги прави най-безопасните в света.