Преходът към нисковъглеродна енергетика не е лек процес
Успешни ще са лидери с дългосрочна визия, които умеят навременно да я приземят в конкретната реалност
Ваня Иванчева, изпълнителен директор на Shell България:

© ECONOMIC.BG / Личен архив
Попитахме няколко дами да ни споделят какво виждат от висотата на своя връх в кариерата.
Знаем, че отвисоко се вижда надалече. Хората стигнали до един връх, са извървели пътя дотам. Минали са пред своите трудности, но пътешествието продължава към нови върхове. Те са готови да коментират правилни и неправилни решения, които помагат или пречат да се развиваме.
Първият участник в темата е Ваня Иванчева, изпълнителен директор на Shell България.
Глобалната енергийна система е в преход от система, която включва около 80% изкопаеми горива с ненамалени въглеродни емисии, към система, която трябва да постигне нулеви нетни емисии на въглероден диоксид възможно най-рано (засега насочена към 2050 г.). Целта е да се премине към система, която разчита на възобновяеми и ядрени енергийни източници, а не на изкопаеми горива.
Голямата промяна
Трансформацията вероятно ще бъде пътуване до края на XXI век. В сценария на Shell "Небе 2050" се представя свят, в който глобалното затопляне е ограничено до 1,5 ° C до края на века в сравнение с прединдустриалните нива, нефтът и природният газ съставляват само 4% от световната енергийна система през 2100 г. В другия сценарий, наречен „Архипелаг“, нефтът и природният газ все още съставляват 16%. Но и в двата сценария делът на нефта и газа е далеч по-нисък, отколкото сега.
Сигурност на доставките
За да се поддържат сигурни доставките на енергия, жизненоважно е светът да не демонтира сегашната енергийна система по-бързо, отколкото може да изгради бъдещата. Правителството, индустрията и потребителите имат ключова роля, ако светът иска да постигне по-амбициозната цел за климата на Парижкото споразумение на ООН. Shell подкрепя смели политики и регулации, които осигуряват икономически стимули за изграждане на търсене на нисковъглеродна енергия, като същевременно гарантират сигурността на доставките. Shell е основно петролна и газова компания, но трябва да балансираме реалностите и без сътресения да осъществим преход от компания, която изгодно добива, търгува, обработва и доставя нефт и газ, към такава, която изгодно участва в енергийната система на бъдещето. Енергийните продукти, които продаваме, са в основата на сегашната енергийна система в света. Конвенционалните горива също спомагат за успешния преход към енергията на утрешния ден: например природният газ допълва възобновяемата енергия; традиционните горива се използват за производство на нисковъглеродни технологии; и извлечените от нефт пластмаси отиват във вятърни турбини и слънчеви панели. Преходът към нетни нулеви емисии изисква надеждни и сигурни енергийни системи.
Инвестиции
Обявихме, че очакваме да инвестираме 10-15 млрд. долара през 2023-2025 г., за да подкрепим разработването на нисковъглеродни енергийни решения, включително електронна мобилност, зареждане на електромобили, нисковъглеродни горива, производство на възобновяема енергия, екологични решения, водород и CCUS. Планираме да засилим водещата си позиция в нисковъглеродните горива и да станем един от световните лидери в зареждането на електромобили.
Двигател на новото
Shell има повече от 30 000 обществени зарядни точки в света, които очакваме да се увеличат до около 70 000 до 2025 г. и 200 000 до 2030 г. Китай, Европа и САЩ са нашите ключови пазари за зареждане на електромобили. Енергийният преход обаче е свързан не само с предлагането, а и с търсенето. Клиентите трябва да искат продукти с ниски и нулеви въглеродни емисии и да разполагат с правилното оборудване, за да ги използват.
В тези преломни времена успешен ще е този лидер, който си дава ясна сметка за предизвикателствата в сегашната реалност, умее да се извиси над рутинните задачи и проблеми и работи за формирането на визия за компанията в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план и знае как тази визия навременно да се приземи в конкретната реалност.