Президентът изпрати български учени да изследват климата в Антарктида
Tам е климатичната кухня на Земята, обяви проф. Христо Пемпирев при поемане на националния флаг за експедицията
Повод за гордост

© ECONOMIC.BG / БГНЕС
С подписването през 1959 г. на Антарктическия договор, леденият континент става научен резерват, посветен на мира и науката. Това каза президентът Росен Плевнелиев, който връчи националния флаг на участниците от 23-ата българска антарктическа експедиция под ръководство на проф. Христо Пемпирев.
Според него по този начин се установява свобода на научните проучвания и свободен обмен на информация, проекти и изследователи. „Интензивното международно сътрудничество стои в основата на Българския антарктически институт. По време на 22-та експедиция нашата база бе домакин на учени от Португалия, Великобритания, Турция, Полша“, похвали се той.
„Зададохме много амбициозни цели за редуциране на емисиите – 40%, за повишаване на енергийната ефективност – 20%, за дял на възобновяемите източници в производството на енергия – 27%“, заяви Плевнелиев.
По думите му, експедицията ще обследва върховете „Левски“ и „Голям иглен връх“ на остров Лингвистън. „Ще се измери за първи път височината им чрез включените в тази експедиция алпинисти. Параклисът „Св. Иван Рилски“ е първата православна обител на ледения континент и е повод за гордост“, каза още Росен Плевнелиев.
Изследванията, реализирани на българската полярна база на Антарктида са от световно значение. „За мен е удоволствие да приветствам членовете на 23-ата българска антарктическа експедиция. Антарктида е естествена научна лаборатория. Драстичните промени в климата, на които сме свидетели са най-важните. Провежданите експерименти там адресират управлението на глобалното затопляне, замърсяването“, заяви Плевнелиев.
Според него този проект е част от усилията на учените от цял свят. „Имах честта да бъда в дебатите на глобалната среща за климата в Ню Йорк. Готви се и най-важният форум 2015 год. в Париж -световната среща за климатичните промени. Тези изследвания, които се извършват на българската полярна база са повод за гордост за всеки един от нас“, допълни Плевнелиев.
Той посочи, че за първи път турски учени са провели проучвания на ледения континент, използвайки нашата база. „Богата е програмата от изследвания на стартиращия полярен сезон. Националният фонд за научни изследвания не функционира достатъчно добре. Има нужда от целенасочено национално финансиране. Силната научна програма, която имаме има нужда от отговорно отношение от държавата. За мен е чест да връча българския национален флаг. Вярвам,че тази експедиция ще бъде особено успешна“, каза още Росен Плевнелиев.
Антарктида е кухнята на климата на Земята, обяви пък пред журналисти проф. Пемпирев. „На 7 ноември заминават първите 6 души и е много важна тази група, защото те тръгват с чилийския кораб „Ахилес“ със снегорин, който тежи 7 тона и трябва да бъде свален от кораба на един сал. Този сал трябва да стигне до брега и тази машина да излезе на брега. На базата няма никой, те ще са първите, които ще я открият. Имаме няколко амбициозни научни проекта, които пак са свързани с глобалните климатични промени“, обясни Пимпирев.
По думите му, учените ни там допринасят за това световната наука да разбере кои са причините за тези климатични проблеми. „Конкретната цел на експедицията е да се види как се изменя климатът в последните 100 години, когато започва Индустриалната революция и глобалното замърсяване на атмосферата от вредната емисия и газове. Метанът се е увеличил с 100% за последните 100 години“, уточни професорът. Според него повишаването на температурата само с половин градус „води до разтапяне на ледниците, до повишаване на морското ниво и промяна на океанските течения, което прави катаклизми включително и в България“.