Путин загуби ключов съюзник в ЕС
Когато започна да обмисля санкции срещу Русия, Брюксел се опасяваше дали ЕС ще успее да излезе с единен отговор

© ECONOMIC.BG / БТА
Унгарският премиер Виктор Орбан, дългогодишен съюзник на руския президент Владимир Путин и трън в очите на колегите си от ЕС, преживя седмица на резки обрати и бързи политически отстъпления.
След като миналата седмица Русия официално призна контролираните от сепаратисти украински области Луганск и Донецк за независими, ЕС започна работа по първия кръг от санкции срещу Москва. Тогава в Брюксел обаче имаше една голяма въпросителна – дали Унгария и нейният националистически лидер Орбан ще одобрят пакета от мерки.
Представител на ЕС, който предпочете да остане анонимен поради чувствителния характер на темата, миналата седмица коментира, че моментът е ключов за Орбан да покаже на кого е лоялен – на Русия или на ЕС.
Отговорът на унгарския лидер изненада много политически експерти и беше приветстван в Брюксел.
Важно е, че Унгария се присъедини и насърчи единството на ЕС“, каза пред CNBC във вторник друг служител на ЕС, който също предпочете да остане анонимен.
Орбан често се хвалеше с близките си отношения с Путин. Говорейки на съвместна пресконференция в началото на февруари, той обърна внимание на съвместната им работа през последните 13 години.
Техните близки връзки бяха наблюдавани и по време на пандемията от коронавирус, например. Унгария стана първата страна от ЕС, която закупи руската ваксина срещу заразата, въпреки че не беше одобрена от европейските регулатори.
Имаше и търговски и енергийни сделки. През последното десетилетие Унгария увеличи дела си от вноса на руски природен газ от 9.070 млн. куб. м през 2010 г. до 17.715 млн. куб. м през 2019 г., според Евростат.
Сега обаче Орбан избра ЕС и обърна гръб на Путин след руската инвазия в Украйна.
Неговото правителство обяви, че Унгария ще приветства украинските бежанци и също така подкрепя членството на Украйна в ЕС. Заедно с другите страни членки на Блока те одобриха строги санкции срещу руските олигарси и руската икономика.
„Орбан е опортюнист. Той щеше да получи много малко, ако бе застанал на страната на Русия сега. Бъдещата подкрепа от Путин е много несигурна и може да не кореспондира добре със собствения му електорат. Ето защо той се съгласява със санкциите“, обяснява Даниел Грос, изтъкнат сътрудник в мозъчния тръст CEPS.
Той иска да бъде уважаван лидер и усеща, че населението му не иска да води битка с ЕС“, допълва още Грос.
Орбан ще се яви на избори на 3 април. Каталин Чех, унгарски депутат в Европейския парламент, каза пред CNBC в сряда, че премиерът е в „много трудна“ позиция, защото „се опита да продаде идеята, че Русия е приятел, но Русия не е приятел“.
В същото време унгарците изглежда са за ЕС. Проучване, публикувано през януари, показа, че повече от 70% от респондентите смятат за „неизгодно“ напускането на ЕС, според Statista.
Чех добави, че не е ясно какъв път би поел Орбан към Русия, ако бъде преизбран.
Андриус Турса, съветник за Централна и Източна Европа в консултантската компания Teneo, коментира, че гласуващите за партията на Орбан в Унгария преди това не са имали нищо против близките му връзки с Русия. Затова сега ще е интересно да се види дали общественото мнение ще се промени след инвазията.
Турса посочва също, че „натискът от европейците“ и „неочакваният размер“ на руската агресия вероятно са повлияли на решението на Орбан да подкрепи ЕС. Той обаче предупреди, че Унгария е против транзита на оръжия за Украйна през нейните граници.
Говорителят на унгарското правителство туитна във вторник, че страната не изпраща войници или оръжия в Украйна, „защото това би поставило живота на Унгария в опасност“.
Германия, например, е сред страните от ЕС, изпращащи оръжия в Украйна – което е знак за огромна промяна в политиката за нацията.