Първият заем на новото правителство е доста по-скъп
Доходността по пласираната 3.5-годишна емисия расте, а интересът на инвеститорите намалява
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Правителството на Кирил Петков изтегли първия си заем, който е в размер на половин милиард лева. Финансовото министерство този път подходи по-нестандартно и предложи на институционалните купувачи 3.5-годишни облигации с надеждата, че по-краткосрочният матуритет ще увеличи интереса им, тъй като сега банките и другите финансови институции са по-предпазливи към по-дългите емисии.
Ведомството на Асен Василев описа аукциона като успешен, въпреки че постигнатата доходност остана далеч от отрицателните нива, които благоприятстваха тегленето на държавни заеми в последните 2 години. Вместо инвеститорите да плащат на правителството да му държат парите, сега държавата вече им плаща 0.55% годишно.
За последно финaнcoвoтo миниcтepcтвo отвори eмиcия c пoдoбeн мaтypитeт през ноември миналата година, при служебния министър Валери Белчев. Тогава постигнатата доходност бе 0.13%, въпреки че и тогава условията на пазара бяха трудни заради струпването на множество емисии в кратък времеви период.
Доходността, постигната днес, е и най-високата от пролетта на 2020 г., когато страната влезе в локдаун. Тогава обаче облигациите бяха и с доста по-дългосрочен матуритет – 10.5-годишен, за който са характерни и по-високи лихви.
Интересът към днешната емисия е по-нисък от тази през ноември 2021 г. Общият размер на подадените поръчки на днешния аукцион достигна 964.7 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1.93. За сравнение, постигнатият коефициент през ноември бе 1.97.
Изтегленият заем е първият за годината, като според Закона за държавния бюджет правителството има право да изтегли общо 7.3 млрд. лв. За разлика от миналата година, тази се очаква правителството да излезе и на международната сцена. Плановете са около 3 млрд. лв. да бъдат изтеглени за рефинансиране на стари падежиращи дългове, изтеглени от министрите на ГЕРБ Симеон Дянков и Владислав Горанов, а останалите около 4 млрд. лв. - за финансиране на дефицита. Такива обаче бяха плановете преди избухването на войната в Украйна, като към момента не е ясно дали с планираната актуализация на бюджета през лятото тези параметри ще бъдат променяни.