Първият „Алианс без нефт и газ“ бе учреден в Глазгоу
Великобритания отказа да се присъедини към пакта

© ECONOMIC.BG / БТА
Конференцията на ООН за климатичните промени в Глазгоу е към своя край. Днес беше учреден първият по рода си съюз на правителствата, който се ангажира постепенно да прекрати производството на нефт и газ. Воден от Коста Рика и Дания, Алиансът отвъд петрола и газа (BOGA) се присъедини към шест пълноправни членове – Франция, Гренландия, Ирландия, канадската провинция Квебек, Швеция и Уелс, предава Euronews.
Всеки член ще се ангажира да прекрати новите кръгове на лицензиране за проучване и добив на нефт и газ. Те също така трябва да определят крайна дата за добив и проучване на нефт и газ, която е в съответствие с целите на Парижкото споразумение. Това поставя високо летвата за влизане в Алианса и експерти казват, че тези членове са признали, че постепенното премахване на изкопаемите горива е спешна част от справянето с извънредната климатична ситуация.
Кой се присъедини към Алианса без петрол и газ?
Калифорния и Нова Зеландия се присъединяват към Алианса като асоциирани членове, а Италия също изрази подкрепата си към коалицията, превръщайки се в „приятел на BOGA“.
Това означава, че общо 11 членове са се регистрирали в обединението по някакъв начин. Но групата казва, че е в преговори с други правителства и се надява скоро да може да обяви още имена. Пред журналисти членовете на Алианса споделиха, че BOGA е "в близък диалог" с Шотландия.
Нашата цел не е малка, амбицията ни не е скромна. Надяваме се, че днес ще отбележим началото на края на петрола и газа. 11-те правителства смятаме, че те нямат бъдеще в свят с 1,5 градуса", каза Дан Йоргенсен, министър на климата, енергетиката и комуналните услуги на Дания.
„Истинско лидерство в областта на климата“
По-рано тази година експерти от Международната енергийна агенция (IEA) дадоха да се разбере, че не може да има нови проекти за изкопаеми горива, ако светът иска да остане под 1,5 градуса от глобалното затопляне.
Но пълното премахване на петрола и газа беше проблемна точка на конференцията за климата в Глазгоу. Както министър Йоргенсен каза при стартирането, въпреки че целта изглежда проста, е „някак си провокативно“ да се заяви, че трябва тотално да прекратим производството на изкопаеми горива. По думите му, ако искаме да запазим глобалното отопление под 1,5 градуса, управляваният спад на производството на изкопаеми горива е единственият начин.
Инициативи като „Алианс без нефт и газ“ показват как изглежда истинското лидерство в областта на климата. Този съюз е чудесна първа стъпка за стартиране на този процес“, каза Мей Боев, изпълнителен директор на 350.org.
Ангажиментът, поет от тези първи членове е основен ход към „справедливия преход“, за който често се говори на тази COP26. Сега, казва алиансът, всички страни трябва да се ангажират да прекратят новите петролни и газови проекти - особено тези в Глобалния север.
Загуба на доверие по въпросите с климата
Обединеното кралство е забележимо в отсъствието си от този нов съюз и критиците казват, че показва липса на лидерство от председателството на COP26.
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън ще загуби това, което е останало от доверието му в климата, ако не успее да приключи новите петролни и газови проекти, и утвърди новото петролно находище в Камбо, след като е заявил пред другите страни да „отстранят всички пречки“ в COP26“, казва Ребека Нюсъм, ръководител на политиката в Greenpeace UK.
Според нея трябва да видим много повече лидерство от най-развитите страни - включително Обединеното кралство.
„Председателството на Обединеното кралство носи особена отговорност да се увери, че тази COP26 е успешна и предоставя наистина амбициозен ангажимент от световните лидери в окончателното споразумение от Глазгоу за постепенно премахване на изкопаемите горива", каза още тя.
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън заяви пред репортери вчера в Глазгоу, че ще разгледа съобщението от Дания и Коста Рика, но не посочи причина защо Обединеното кралство не подкрепя новосъздадения Алианс.
"Обединеното кралство иска да премине отвъд въглеводородите възможно най-бързо", заключи Джонсън.