Q&A: Ще използва ли Русия ядрени оръжия?
И какво би последвало от това

Снимка: БТА
В началото на руската инвазия в Украйна президентът Владимир Путин косо повдигна възможността за ядрен удар срещу всеки, който се намеси в конфликта. Въпреки че много анализатори разглеждат тази опция като далечна, Reuters потърси отговорите на някои ключови въпроси по темата.
Какво каза Русия за ядреното оръжие?
В реч, обявяваща инвазията в Украйна на 24 февруари, Путин отправи завоалирано, но безпогрешно предупреждение, че ако Западът се намеси в т.н. от него „специална военна операция“, той може да използва ядрени оръжия в отговор.
Без значение кой се опитва да ни застане на пътя или... да създаде заплахи за нашата страна и нашия народ, трябва да знае, че Русия ще реагира незабавно и последствията ще бъдат такива, каквито никога не сте виждали в цялата си история“, каза той.
Три дни по-късно, на 27 февруари, Путин нареди на военното си командване да приведе руските сили за ядрено възпиране в повишена готовност, позовавайки се на това, което той нарече агресивни изявления на лидерите на НАТО и западните икономически санкции срещу Москва.
Руският външен министър Сергей Лавров, дипломат ветеран, също говори за риска от ядрена война, въпреки че каза, че Москва прави всичко възможно, за да предотврати такава.
„Не бих искал да повишавам тези рискове изкуствено. Мнозина биха искали това. Опасността е сериозна, реална. И не трябва да я подценяваме“, каза той миналата седмица, провокирайки Държавния департамент на САЩ да определи изказванията му кат „върха на безотговорността“.
Въпреки че Вашингтон не е констатирал никакви действия, които да предполагат, че руските ядрени сили са в повишена готовност, експерти и западни служители предупредиха тези коментари да не бъдат отхвърляни като шум. Според тях трябва да се има предвид, че Путин може да използва ядрени оръжия, ако се почувства притиснат в ъгъла в Украйна или ако НАТО влезе във войната.
Какво каза Западът?
Американските служители бързо нарекоха коментарите на Путин за привеждането на руските ядрени сили в повишена бойна готовност опасни, ескалиращи и напълно неприемливи. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг ги разкритикува като агресивни и безотговорни.
Американските служители обаче веднага уточниха, че са засекли признаци, че руските сили са променили ядрената си позиция, а американската армия заяви, че не вижда нужда да променя собствената си такава.
На 28 февруари президентът на САЩ Джо Байдън каза на американците да не се тревожат за ядрена война с Русия. В отговор на въпрос дали гражданите на САЩ трябва да бъдат загрижени за избухването на ядрена война, той отвърна „не“.
Какви са шансовете Русия да използва ядрено оръжие?
Коментарът на Байдън изглежда отразява широко разпространеното мнение сред американски експерти и западни служители, че шансовете Русия да използва ядрени оръжия във войната в Украйна са изключително ниски.
„От 1945 г. всеки лидер на ядрена сила... е отхвърлил използването на ядрени оръжия в битка“, написа миналата седмица Гидиън Роуз, бивш редактор на списание Foreign Affairs.
Според него Путин няма да бъде изключение – не заради мекото си сърце, а по строго разционални причини. „Той знае, че ще последват извънредно отмъщение и всеобщо оскърбление без стратегически предимства, които да ги оправдаят“, добави той.
Основната цел на заплахите на Русия за ядрен удар изглежда е да възпре Вашингтон и неговите съюзници от НАТО от пряко участие във войната, смятат експерти и западни дипломати.
Те не са достоверни“, коментира западен дипломат, пожелал анонимност поради чувствителността на въпроса. „Той (Путин) се опитва да изплаши Запада.“
Как може Русия да използва ядрено оръжие?
Западните нации помагат на Украйна с оръжия, но пращането на войски не стои на масата, както по-рано даде да се разбере и самият Байдън. Съединените щати и техните съюзници нямат желание да влизат в конвенционална бойна война с Русия, камо ли да правят нещо, което може да предизвика ядрен отговор.
Ако Русия все пак използва ядрени оръжия, експертите виждат редица възможности – от детонация над Черно море или необитаема част от Украйна (така че да се демонстрират способности) до удар срещу украинска военна цел или по град.
Използването на ядрено оръжие в Украйна обаче може да застраши руските войски и да нанесе радиоактивен удар върху самата Русия.
Как може да отговори Западът?
Някои анализатори казаха, че Вашингтон може да избере условен военен отговор, а не пропорционален ядрен контраудар, който може да навреди на съюзниците на САЩ или да доведе до по-нататъшна ядрена ескалация, застрашаваща Европа или самата Америка.
„Вместо това бих предложил Съединените щати и НАТО да отговорят с преобладаваща конвенционална военна, политическа и дипломатическа сила, за да изолират още повече Русия и да се стремят да прекратят конфликта без ескалация до тотална ядрена война“, каза Дарил Кимбъл от Arms Control Assosiation, група с нестопанска цел, занимаваща се с образоването на обществеността относно контрола върху оръжията.
Как руски ядрен удар може да промени пейзажа?
НАТО може да се опита да преработи своя построен в САЩ щит от балистични ракети в Полша и Румъния, за да сваля руски ракети в бъдеще. Според Алианса настоящият проект има за цел да противодейства на ракети от Иран, Сирия и други в Близкия изток.
Остава неясно дали един руски удар може да направи ядрени държави като Индия и Пакистан по-склонни да използват такива оръжия. Ако последва глобално осъждане, това може да намали шансовете други да използват ядрени оръжия.