Работата след пенсиониране удължава живота
Навикът да се работи между 11 и 12 часа на ден подобрява живота

Американски учени са установили, че работата след пенсиониране и навикът да се работи между 11 и 12 часа на ден, не само не съкращава живота, а напротив – удължава неговата продължителност. Хората, които продължават да работят над 65 годишна възраст, умират с 11% по-рядко от неработещите на тези години, предава РИА Новости, цитирани от focus-news.net
Причината много от хората с САЩ да излизат в пенсия са здравословните проблеми. Именно това е и причината в повечето случай за тяхната смърт. Проблемът не идва от пониженото или от повишеното напрежение на организма. Заради това учените разделят участниците в изследването на две групи – здрави и нездрави хора. Наблюденията, които правят са върху ролята на времето след излизането им пенсия.
Към 2010 г., 25% от нездравите хора в проекта са починали, докато от здравите пенсионери процента е 12. Съпоставяйки времето на излизането им в пенсия и продължителността на живата им, учените стигат до заключението, че продължителната работа помага за продължителността на живота. Данните показват, че здравите хора в тази възраст умират с 11% по-рядко с всяка допълнителна работна година, а болните с 9% по-рядко.
Засега учените не знаят с какво е свързан този феномен, но те предполагат, че благотворното влияние на работата върху продължителността на живота може да се свърже с това, че тя помага на възрастните да сдържат понижаването на умствените и физическите си способности. Изследователите са категорични, му ще се опитат да разберат дали е така при следващите им опити.