Работодатели искат оставки заради цените на тока
БСК, АИКБ и КРИБ настояват за спешна среща с Бойко Борисов

Три национално представени работодателски организации – АИКБ, БСК и КРИБ, настояват за спешна среща с премиера Бойко Борисов във връзка с енергийните цени. Те ще поискат оставката на енергийния министър Теменужка Петкова и председателя на КЕВР Иван Иванов, ако не бъдат предприети мерки за въвеждането на европейски практики при ценообразуването на електроенергията, предаде БГНЕС.
В продължение на нашите протести срещу планираното поскъпване на електроенергията от 1 юли – между 13% и 20% за преобладаващата част от активните предприятия в България и между 4% и 13% за най-големите енергоинтензивни производства – отново категорично настояваме в България да се приложат европейските политики и най-добри практики в сектора Енергетика, заявяват работодателите в писмо до Борисов.
Те поставят условие, че ако не бъдат отчетени техните искания, ще поискат оставката на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, поради демонстрирания отказ от провеждането на реформи в сектор Енергетика, както и на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, поради решението всички натрупани дисбаланси да бъдат платени от местния бизнес. Според бизнеса това решение е взето, без да бъде извършена оценка на въздействието върху икономиката от увеличението на цената на електрическата енергия за стопанско потребление, каквото е изискването на европейските директиви.
Трите организации заявяват, че ще сезират прокуратурата за извършване на проверки как са били подписани дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия, правомерни ли са получените преференции за ВЕИ и високоефективно ли е производството на когенерациите.
Авторите на писмото посочват, че въпреки разпореждането на Борисов от преди 2 месеца, все още няма индикации, че износът на електроенергия ще сподели с всички български битови и стопански потребители разходите за преференциални електропроизводства – централите "Марица Изток" 1 и 3, ВЕИ и когенерациите. Тези субсидии и днес се заплащат само от българския бизнес и населението.
Писмото на работодателите е подкрепено от Българската асоциация на металургичната индустрия, Българската камара на химическата промишленост, Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, Българската браншова камара "Машиностроене" и Българската асоциация на електротехниката, съобщават представителите на бизнеса.
В сряда трите работодателски организации се събират на среща, на която ще координират бъдещите си общи действия. Те предупредиха, че евентуалното увеличение на цените на тока ще им нанесе сериозни загуби и е много вероятно някои от индстриалните предприятия дори да спрат работа, което би било в ущърб на цялата българска икономика.