Разходите за почивки и командировки са скочили през 2021 г.
Двойно повече българи са предпочели да почиват в страната през второто тримесечие

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Двойно повече българи са предпочели да почиват в страната през трите месеци от април до юни тази година спрямо миналата. Броят им достига 931.7 хиляди – почти два пъти повече в сравнение със същия период през 2020 г. (447 хил.). Преобладаващата част от хората (93%) са реализирали пътувания в страната, 6.1% – в чужбина, а 0.9% – и в страната, и в чужбина. Междувременно се наблюдава ръст на разходите както при почивки, така и при командировки, става ясно още от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Туристическият сектор е посрещал повече гости през второто тримесечие на 2021 г. По-голяма част от пътуванията в страната са били с цел почивка и екскурзия – малко над 60%. Около 52% са избрали да почиват в чужбина, което е спад в сравнение със същия период на миналата година. Тогава страната не беше толкова предпочитана за почивка и повече българи предпочетоха да излязат извън граница въпреки несигурната ситуация около пандемията (около 80%).
През второто тримесечие на 2021 г., за да посетят близки, са пътували около 30% в страната и 20% в чужбина. Излизане извън България с професионална цел са предприели малко над 10% всички.
Пътуванията, организирани от туроператор или туристическа агенция, нарастват с около 10% в сравнение с 2020 г. Тенденцията е положителна с оглед на това, че именно туроператорите бяха най-засегнати от мерките, свързани с пандемията миналата година и изпращаха малко хора на почивки в чужбина и страната. И все пак българите продължават да избират да организират почивките си самостоятелно. През второто тримесечие на 2021 г. като самостоятелни са били регистрирани 1 213.5 хил., или 90.8% от общия брой лични пътувания. Относителният дял на самостоятелните пътувания без резервация в страната е 91.8%, а на тези в чужбина – 69.3%, сочат данните на НСИ.
Разходите също растат
В периода април-юни 2021 г. в структурата на разходите по видове с най-голям относителен дял в страната са тези за храна – 40.3%, докато в чужбина са разходите за транспорт – 36.9%. Около 25% от разходите на българите, които почиват в България, са свързани с настаняване. През анализирания период намаляват разходите за настаняване на българи, избрали да почиват в чужбина – от 30% през 2020 г. до около 16% през тази година.
През второто тримесечие на 2021 г. средният разход при пътуване с лична и професионална цел бележи увеличение. Ако през същия период миналата година средният разход при пътуване с лична цел е достигал 176 лв. в страната и 497 лв. в чужбина, то сега той достига 193 лв. в страната и 597 лв. в чужбина. Същевременно разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 132 лв. в страната и 949 лв. в чужбина през 2020 г., като нарастват до 187 лв. в страната и до 1012 лв. в чужбина през тази година, сочат данните на НСИ.