Религиозни училища ще се откриват все по-лесно в Турция
Това предвижда новата стратегия за образование в страната

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
Религиозни училища ще се строят все по-лесно в Турция, като намерението на властите е такива да може се отварят във всеки квартал. Това става ясно от новата стратегия за образование в страната, която предвижда големи облекчения за стандартите за създаването на ислямски духовни училища.
През последното десетилетие министерството е открило близо 1 000 такива училища, предава БГНЕС, позовавайки се на в.“Джумхуриет“. С влизането в сила на новата уредба това ще става още по-лесно.
Досега изискването е било едно училище да се отваря на място, където броят на жителите е 50 000 души. Според новите стандарти духовни учебни заведения ще могат да се откриват дори в райони с население 5 000 души.
За сравнение, ако през 2002 г. гимназиите по ислям са били 450 на брой и в тях са се обучавали около 71 000 ученици, то през 2017 г. има 517 000 деца в общо 1 408 средни духовни училища.
Очаква се свободата за създаване на религиозни учебни заведения да допринесе за затвърждаването на тази тенденция. Планът е оттук нататък всеки квартал да разполага с подобен образователен център.
Съществени промени има и в учебните планове. Според тях изучаването на Ататюрк и кемализма е силно ограничено, а еволюционната теория на Дарвин окончателно изпада от часовете по биология с мотива, че учебния процес трябва да се опрости. Очаква се те да влязат в сила от учебната 2018-2019 г. и касаят предимно програмите за 1-и, 5-и и 9-и класове.
Основната опозиционна Републиканска народна партия смята, че целта на президента Реджеп Ердоган и правителството е все по-мащабното ислямизиране на страната и окончателен отказ от демократичните принципи на основателя на светската република Кемал Ататюрк.
Държавната политика за установяването на религията във всяко учебно заведение не е новост. Още през 2014 г. вече има 15 джамии в университетите, като изграждането на храмове във всичките над 80 висши учебни заведения продължава.