Рискът от социално напрежение в България и Румъния е най-голям
Двете най-бедни държави в ЕС са на дъното в Social Risk Index, изготвян от Euler Hermеs

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
България и Румъния са държавите с най-висок социален риск в Европейския съюз. Това показва индексът Social Risk Index, който изследва 185 държави, изготвян от застрахователя Euler Hermеs. При оценката се взимат предвид 12 параметъра (икономически, социални и политически), които се оценяват индивидуално от 0 до 100.
Индексът изчислява перспективата за социалното напрежение, което съответно може да окаже влияние върху държавното управление, развитието на бизнеса и инвестиционния климат. Резултатите от настоящото изследване обхващат периода от пролетта на 2020 до есента на 2021 г.
В челните позиции на индекса са страните с най-нисък риск. България се класира 59-о място, като след нея е само една страна членка на Европейския съюз – Румъния (63-о място). Експертите обръщат внимание, че двете държави са най-бедните в ЕС и с най-ниска степен на доверие на гражданите към управлението, което е видно и от серията предсрочни избори. При оценката е отчетено и ниското ниво на ваксинация срещу COVID-19 при осигурен достъп.
Държавата с най-нисък социален риск в света е Дания, а в челната тройка на най-спокойните влизат още Норвегия и Швеция. Франция и САЩ са двете развити икономики, за които анализаторите регистрират съществено повишение на социалния риск спрямо предходното изследване, публикувано през юни 2020 г. В актуалната класация те заемат съответно 17-о и 35-о място.
Отличниците в Централна и Източна Европа са Чехия и Словения с 19 и 20 позиция. С по-добро класиране от България са и държави в региона, които все още са извън ЕС – Сърбия и Черна гора – на 46-о и 55-о място.
Назад остават Русия (75) и Украйна (81), а със силно тревожна позиция е Турция (122), където напрежението расте заради отслабването на турската лира и намаляването на покупателната способност на населението. На дъното пък са Конго (185), Судан (184) и Афганистан (183).
Индексът за социален риск отчита 12 параметъра и в дългосрочен план може да ни ориентира за уязвимостта и стабилността на бизнеса в съответните държави. Затова той е още един инструмент за компаниите да преценят степента на опасност при осъществяване на търговски сделки", обяснява Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България.