Русия остава най-големият петролен снабдител за Китай
За трети пореден месец неисканите от Запада количества се изкупуват от Пекин

© ECONOMIC.BG / Dreamstime
Русия задържа през юли позицията си като най-големият доставчик на петрол за Китай – за трети месец, пише Reuters. Независимите рафинерии са увеличили покупките на руски нефт, който западните компании вече не искат. В същото време китайските търговци са намалили покупките от конкурентни доставчици, като Ангола и Бразилия.
Вносът на руски петрол, включително доставките, изпомпвани чрез тръбопровода „Източен Сибир“ в Тихия океан и морските доставки от европейските и далекоизточните пристанища на Русия, възлиза на 7.15 милиона тона. Това е със 7.6% повече от преди година, показват данни на Китайската генерална митническа администрация.
Все пак руските доставки през юли, еквивалентни на около 1.68 милиона барела на ден (bpd), бяха под рекорда от май, близо 2 милиона bpd. Китай е най-големият купувач на петрол от Русия.
Вносът от втората в класацията – Саудитска Арабия – се възстанови миналия месец спрямо юни, който беше най-слабият за повече от три години, до 1.54 милиона барела на ден, но все пак малко под нивото отпреди година.
Вносът от Русия от началото на годината възлиза на 48.45 милиона тона, което е ръст от 4.4% спрямо предходната година, като все още изостава зад Саудитска Арабия, която е доставила 49.84 милиона тона, или 1% под нивото отпреди година.
Вносът на суров петрол в Китай през юли падна с 9.5% спрямо година по-рано, като дневните обеми бяха вторите най-ниски от четири години, тъй като рафинериите намалиха запасите, а вътрешното търсене на гориво се възстанови по-бавно от очакваното.
Силните руски покупки изтласкаха конкурентните доставки от Ангола и Бразилия, които спаднаха съответно с 27% на годишна база и с 58%.
Митниците не съобщиха за внос от Венецуела или Иран миналия месец. Държавните петролни фирми избягват покупки от края на 2019 г. от страх да не попаднат във вторични санкции на САЩ.
Вносът от Малайзия, често използвана като трансферна точка през последните две години за петрол с произход от Иран и Венецуела, скочи със 183% на годишна база до 3.34 милиона тона, спрямо 2.65 милиона тона през юни.