Руска рулетка: Какво е бъдещето на Москва?
Експерти смятат, че Путин няма да се задържи още дълго на власт, но човекът, който ще дойде „много ще напомня на него“
Всички очи са насочени към Москва, но никой не знае за какво точно трябва да се следи. Подготвят ли се още въстания? Ще ескалира ли бруталността на Владимир Путин в Украйна, за да компенсира бунтовете? Безопасни ли са неговите ядрени оръжия? Ще се върне ли всичко по някакъв начин към напрегнатото статукво от военно време?
Този тип въпроси завладяха света след прекратения бунт на „Вагнер“ приключи. Докато Путин и шефът на „Вагнер“ Евгений Пригожин продължават да въртят дуелни наративи за бунта, едно нещо изглежда сигурно: маската на непобедимостта на руския лидер е разбита, пише Politico в свой анализ.
Това не означава, че краят на режима на Путин е неизбежен. Но множество трудни за представяне и дори странни сценарии сега обявяват, докато всички спекулират какво следва.
Има „повече неизвестни, отколкото известни“, каза високопоставен централноевропейски дипломат, който пожела да остане анонимен, както и много от другите, участници в анализа на Politico, поради страх за своята сигурност
Следващото действие на Путин
Изображения на войски на Вагнер, които превземат голям военен щаб, преди да тръгнат към Москва с малко последствия, само за да се обърнат, без дори да бъдат изправени пред арест, предизвикаха объркани размисли за потенциалния следващ ход на силния лидер.
Това, което смятам, че естествено следва от това сега, е още повече репресии в Русия“, каза Лори Бристоу, която е била британски посланик в Русия от 2016 до 2020 г.
Това обаче все още не се е случило. Всъщност, въпреки че се присмива на лидерите на бунта, че са предали Русия, Путин твърди, че предлага на замесените изход.
В понеделник той каза, че войниците на „Вагнер“ ще могат свободно да се присъединят към редовните сили, да се приберат у дома или да се отправят към Беларус - засилвайки спекулациите, че някогашната доминираща властова позиция на московския режим избледнява.
Източноевропейски дипломат казва, че тяхната оценка е, че Пригожин е бил „използван от определена група от елита на Кремъл/ФСБ, недоволен от сегашното ръководство“ в министерството на отбраната. И добавя, че Путин все още може да промени условията на сделката с шефа на „Вагнер“ във всеки един момент.
Едгарс Ринкевич, министър на външните работи на Латвия и новоизбран президент, изброи множество варианти. От „Путин, който се опитва да наложи повече репресии у дома“ до руския лидер, който „се опитва да започне някаква офанзива в Украйна, опитвайки се да покаже на своите публично, че той е в пълен контрол.
И докато повечето експерти смятат, че Путин ще се задържи на власт, Западът признава, че трябва да обмисли сценарий, при който той да бъде сменен. Влиятелни фигури в обкръжението на Путин и разузнавателната служба на ФСБ вероятно вече наблюдават развиващите се събития – и объркания отговор на Путин – за да забележат всяка възможност.
Хаосът винаги носи рискове, но ще дойде време, когато позицията на Путин ще бъде подкопана и той ще бъде сменен“, казва западноевропейски дипломат.
Говорейки във вторник вечерта заедно с група европейски лидери, холандският премиер Марк Рюте настоя, че съюзниците от НАТО не искат нестабилност.
„Опровергавам казаното от Путин вчера, че ние на Запад искаме Русия да потъне във вътрешен хаос“, каза Рюте. „Напротив, нестабилността в Русия създава нестабилност в Европа. Така че сме загрижени. Тези развития са още едно доказателство, че войната на Путин не е постигнала нищо друго освен повече нестабилност - преди всичко, тя е причинила непоносими страдания на украинския народ.
Джон Лаф, от Chatham House, смята, че до една година Путин вече няма да е на власт.
Как ще се развие този процес - чрез преврат или планирано наследяване - разбира се, ще окаже влияние върху следващия, който ще дойде на власт.
Емили Ферис, научен сътрудник в Royal United Services Institute (RUSI), твърди, че следващият руски лидер вероятно ще бъде „заместител, който е много подобен на него – някой, който има ухото на службите за сигурност, има някакво минало в областта на сигурността и е в състояние да контролира олигарсите.
Човекът, който идва след това“, добави тя, „ще бъде мястото, откъдето идва промяната.“
Бунтът на „Вагнер“
Длъжностни лица продължават да търсят отговор на въпроса: Как бунтът на „Вагнер“ ще се отрази на войната в Украйна? Както по отношение на това колко членове на „Вагнер“ се връщат да се бият в Украйна, така и как техният бунт засяга мисленето на редовната руска армия.
Едно от нещата, които трябва да наблюдаваме много внимателно през следващите няколко дни, е дали моралът в руската армия ще се потопи“, каза Бристоу, бивш британски посланик. И добавя „трябва да бъдем много внимателни, за да не си помислим, че това означава, че Украйна все още не е изправена пред дълга, тежка битка“.
Високопоставен представител на отбраната в Централна Европа подчерта, че ако войските на „Вагнер“ вече не участват в боевете в Украйна, това може напълно да промени динамиката на войната.
„Групата Вагнер“ беше в продължение на много месеци най-ефективната бойна сила от руска страна в Украйна“. „Ако групата бъде разпусната и повече няма да бъде разположена в Украйна, това ще намали военния нападателен капацитет на Русия“, казва служител, пожелал да остане анонимен.