Рускоговорящите купувачи се оттеглят от имотите по морето
Те насочват средствата си в корпоративна насока

Владислав Манов е мениджър в агенция за недвижими имоти "Явлена" - Варна. Той е брокер на имоти от над 5 години и е извършил много сделки от различен характер. Economic.bg разговаря с експерта за тенденциите при жилищата по Черноморието и предпочитанията на купувачите.
Изгрява ли слънцето за ваканционните имоти по морето след почти нулевия интерес, който беше тренд през последните години?
Правилно сте констатирали, че през последните години се наблюдава тенденция към отдръпване на купувачите от ваканционните имоти. Това се дължи на редица фактори, като един от основните е концентрираният начин на живо, или това, че хората обичат да имат удобства като магазини, училища, детски градини, болници, заведения и др. Далеч сме обаче от мнението, че липсва какъвто и да е интерес към ваканционните имоти. Такъв има, но след отдръпването на рускоговорящите клиенти (руснаци, украинци и други от бившите съветски републики) се усети осезаемо. Въпреки всичко сме оптимисти за ваканционния сектор през идната 2017 г.
Завръщат ли се руснаците като активни купувачи на имоти по родното Черноморие?
Рускоговорящите клиенти станаха все по-умерени и редуцираха инвестициите си. Те вече се насочват предимно към имоти от по-ниските ценови сегменти. Руснаците насочиха средствата си в корпоративна насока. Купуват парцели в България, след което строят жилищни сгради и продават апартаментите.
Каква е активността на българите към жилища по морето? В процентно изражение каква част от клиентите са българи?
Основен играч на имотния пазар по Черноморието си остават българите. Купувачите, които са чужденци са около 10%.
Ще има ли ръст на цените на имотите по морето през 2017 г.?
Очакванията са и тази година на национално ниво да продължи положителният тренд в цените на жилищата. Със запазване на понижаването на лихвите при финансиране, налице са всички предпоставки за една успешна година за имотния пазар.
Какви са средните ценови сегменти на двустайни и тристайни жилища?
В централната част на Варна и Бургас средната цена на двустаен апартамент варира между 800-850 евро на кв. м, а за тристайните между 700-750 кв. м. В по-малките морски курорти цените варират между 500-600 евро на кв. м. Разбира се, отваряме една голяма скоба, че това са ориентировъчни цени, а всеки един отделен имот подлежи на детайлно анализиране, в следствие на което може да има изменение в рамките на 10%.
Кои са най-атрактивните градове за покупка на жилища по българското крайбрежие?
Смело можем да поставим като основни градове Варна и Бургас. Към малките градове около тях също има интерес. Обяснимо е защо тези градове са най-атрактивни, защото в тях има концентрация на повече институции и развлекателни заведения, което допринася за по-качествен начин на живот.
В кои курорти са най-скъпите и евтини ваканционни имоти?
За най-скъп или най-евтин курорт по Черноморието можем да говорим само ако изключим големите градове като Варна и Бургас. Най-засилен интерес се наблюдава на север към Златни Пясъци, а по южното крайбрежие - Слънчев бряг, което предполага и цените в тези курорти да са по-високи. Няма как да не отбележим напредъка на много малките градове на преден план като предпочитана дестинация за покупка на ваканционен имот.