САЩ и ЕС заедно поглеждат към малките ядрени реактори
Двете страни ще работят за намаляване на зависимостта от Руската федерация в областта на ядрената енергетика

© ECONOMIC.BG / Европейска Комисия
Съединените щати и ЕС възнамеряват да засилят сътрудничеството си в областта на ядрената енергия, за да намалят зависимостта от Руската федерация и да подкрепят усилията за диверсификация на доставките. Това се казва в съвместно изявление, публикувано след десетия енергиен съвет САЩ – ЕС, който се проведе в Брюксел.
Съветът възнамерява да засили сътрудничеството, за да намали зависимостта от Русия за ядрени материали и услуги, свързани с ядрения горивен цикъл“, се казва в изявление, публикувано във вторник.
Отбелязва се, че Брюксел и Вашингтон подкрепят продължаващите усилия за диверсификация на доставките на ядрено гориво в онези страни от ЕС, за които този проблем е актуален.
В заключителната декларация се казва още, че атомната енергия „би могла да играе роля в декарбонизирането на енергийните системи в страни, които са решили или ще разчитат на ядрена енергия“.
Сред взетите решения е и съвместно организиране на форум на високо ниво за напредването на технологиите в сферата на малките модулни реактори (SMR) още тази година.
Основната тема на срещата беше въздействието върху енергийния пазар на инвазията на Русия в Украйна, която засегна петрола и газа, както и ядрената енергия. Според Агенцията за доставки на Евратом през 2021 г. Русия е доставила 20% от урана за атомните електроцентрали в ЕС като основно гориво и 31% от услугите за обогатяване на уран.
След избухването на конфликта енергийното сътрудничество между САЩ и ЕС се засили, тъй като Вашингтон започна да доставя по-големи количества газ на европейски партньори, търсещи пазарни алтернативи. САЩ са доставили 56 милиарда кубически метра втечнен природен газ (LNG) на ЕС през 2022 г.; това увеличи повече от два пъти доставките спрямо предходната година, което прави Европа най-популярната дестинация за доставки от САЩ. Европейски политици обвиниха Русия, че използва енергийните ресурси като „оръжие“ и наложиха регулирана от Г-7 таванна цена на руския петрол, заедно със санкции за руски стоки, включително въглища и петрол.