Саудитска Арабия обяви големи съкращения на петрола през юли
ОПЕК+ се опитва да поддържа цените на нефта високи, подкрепяйки и бюджета на Русия
Саудитска Арабия ще направи значително съкращаване на добива си през юли, предава Reuters. Това е в допълнение към по-широката сделка на ОПЕК+ за ограничаване на доставките до 2024 г., тъй като групата се стреми да повиши цените на петрола.
Министерството на енергетиката на Саудитска Арабия заяви, че производството на страната ще спадне до 9 милиона барела на ден през следващия месец от около 10 милиона през май. Това е най-голямото еднократно орязване от години.
Това е саудитска близалка“, каза министърът на енергетиката принц Абдулазиз на пресконференция. „Искахме да сложим лед на тортата. Винаги искаме да добавяме напрежение. Не искаме хората да се опитват да предскажат какво правим... Този пазар се нуждае от стабилизация“.
ОПЕК+, която обединява Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците, водени от Русия, изпомпва около 40% от световния суров петрол. Това означава, че нейните политически решения могат да окажат голямо влияние върху цените на петрола.
Изненадващото решение за намаляване на доставките през април изпрати за кратко международния бенчмарк Брент с около 9 долара нагоре, но оттогава цените се понижиха заради натиска на опасенията относно слабостта на световната икономика и нейното въздействие върху търсенето.
В петък Брент приключи търговията за седмицата при 76 долара за барел.
Саудитска Арабия е единственият член на ОПЕК+ с достатъчен свободен капацитет и съхранение, за да може лесно да намалява и увеличава добива.
Той успя да реагира бързо на излишното предлагане, което отслаби пазара в ранните етапи на пандемията през 2020 г., когато групата производители приложи рекордни съкращения на производството.
Удължаване до края на 2024 г.
ОПЕК+ прилага съкращение с 3.66 милиона барела на ден, което представлява 3.6% от глобалното търсене, включително 2 милиона барела на ден, договорени миналата година, и доброволни съкращения от 1.66 милиона барела на ден, договорени през април.
Тези ограничения бяха валидни до края на 2023 г., а в неделя ОПЕК+, в по-широко споразумение относно политиката за производство, договорено след седем часа разговори, заяви, че ще удължи действието им до края на 2024 г.
Откакто инвазията на Русия в Украйна започна през февруари миналата година, западните държави обвиняват ОПЕК в манипулиране на цените на петрола и подкопаване на световната икономика чрез поддържане на високи енергийни разходи. Западът също обвини ОПЕК, че е на страната на Русия.
В отговор вътрешни лица от ОПЕК заявиха, че печатането на пари от страна на Запада през последното десетилетие е довело до инфлация и е принудило страните производителки на петрол да действат, за да поддържат стойността на основния си износ.
Анализаторите казаха, че решението на ОПЕК+ от неделя е изпратило ясен сигнал, че групата е готова да подкрепи цените и да се опита да осуети спекулантите.
Това е ясен сигнал към пазара, че ОПЕК+ има желание да постави и защити долна граница на цената“, каза Амрита Сен, съосновател на мозъчния тръст Energy Aspects.
Ветеранът наблюдател на ОПЕК и основател на Black Gold Investors Гари Рос каза: „Саудитците изпълниха заплахите си към спекулантите и те очевидно искат по-високи цени на петрола.“
Тъй като пазарът остана затворен в неделя, анализаторът на UBS Джовани Стауново прогнозира силен старт, когато отвори отново в понеделник.
Kym 11.00 ч. българско време сорт Брент се търгуваше за 77.65 долара за барел, което е 2% над нивото на затваряне в петък. С подобна стъпка поскъпна и американският лек суров петрол, който се търгува за 73.2 долара за барел.
В допълнение към удължаването на съществуващите съкращения на ОПЕК+ от 3.66 милиона барела на ден, групата се съгласи в неделя и да намали общите производствени цели от януари 2024 г. с още 1.4 милиона барела на ден спрямо настоящите цели до комбинирани 40.46 милиона барела на ден.
Много от тези намаления обаче няма да бъдат реални, тъй като групата понижи целите за Русия, Нигерия и Ангола, за да ги приведе в съответствие с действителните текущи нива на производство.
За разлика от това, на Обединените арабски емирства беше позволено да повишат целите за добив с около 0.2 милиона барела на ден до 3.22 милиона барела на ден.