БЕХ най-вероятно ще се включи в търсенето на газ край Варна
ГЕРБ, ДПС и ИТН внесоха официално предложение в парламента и очакват широка подкрепа

© ECONOMIC.BG / БТА
Българският енергиен холдинг (БЕХ) да се включи като акционер в консорциума между Total и OMV за проучване на нефт и газ в Черно море, придобивайки до 20% дял. Този проект на решение беше внесен официално днес от ГЕРБ, ДПС и „Има такъв народ“. Под него подписите си поставят Бойко Борисов, Десислава Атанасова и други депутати от ГЕРБ, както и Делян Пеевски, Мустафа Карадайъ, Рамадан Аталай и други. ГЕРБ очакват то да бъде подкрепено и от „Продължаваме промяната“ в зала.
С него се възлага на министъра на енергетиката да проведе преговори по условията и реда, при които Българският енергиен холдинг (БЕХ) да придобие до 20% дял в консорциума-титуляр на Договора за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок I-21 „Хан Аспарух“. Проучването се провежда в 60-дневен срок от влизането в сила на решението, а ресорният министър изготвя доклад за резултатите, който предоставя на Народното събрание, предвижда проектът.
За предложението депутатът от ГЕРБ и председател на енергийната комисия Делян Добрев заговори още миналата седмица, когато от компаниите представиха пред комисията данните за блока до момента. И идеята и процентите обаче не са нови - газовите обещания започнаха още от февруари тази година, когато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че
при следващо управление на ГЕРБ ще стартираме преговори с Total и OMV за участие на държавния Български енергиен холдинг като акционер с до 20%“.
С колко ще се включи БЕХ
Каквато е и световната практика, за придобиването на дела няма да се дават средства от страна на държавата, а тя ще участва пропорционално в последствие в инвестициите в блока, обясни на брифинг Добрев днес.
Ако средствата, необходими за следващия сондаж, са около 100 млн. евро, Българският енергиен холдинг (БЕХ) може да участва с 20%, т.е. 20 млн. евро.
Тези инвестиции обаче стават значително по-големи, след като започне разработването на находището, защото тогава се правят десетки сондажи за добива, прави се газопровод до сушата и т.н. На този етап те се оценяват на между 4-6 млрд. евро, което означава, че при средно 5 млрд. евро инвестиции и 20% дял на държавата, то тя ще трябва да инвестира около 1 млрд. евро в проекта.
Консорциумът досега е инвестирал в проекта 450 млн. евро, а влизайки на по-късен етап в него Добрев смята, че
ние се облагодетелстваме от това да не покриваме разходи за проучвателни дейности и сондажи“.
Шанс за 100% успех
Добрев обосновава предложението си с това, че страната ни се включва във финалните сондажи на базата на геологията и резултатите и откритията в Турция и Румъния, които по думите му „ни дават шанс за почти 100% успех“.
В Турция, само на 3 км от границата на българския блок бяха доказани стотици милиарди кубици. Тази година започва добивът им. В Румъния започва добивът на техните доказани 84 млрд. куб., на 5 км от българската граница“.
Ако държавата не участва в консорциума, ще получи само концесионното възнаграждение, което при нефта и газа е до 30% от прихода, допълни Добрев. „До 30%, защото в първите години е по-малко, тъй като през тях се приспада направената инвестиция на консорциума“.
Минималните количества, които консорциумът се надява да добива от този блок са 13 млрд. куб. метра газ между 2030 и 2040 г., а между 2040 и 2050 г. по 8 млрд. куб метра газ, обясни още той.
Трети партньор
Всъщност в проучванията на този блок бяха фокусирани усилията на три международни компании – френската Total Energy, австрийската OMV и испанската Repsol. През 2020 г. при подписването на удължаването на договора за проучването на територията Repsol се отказа заради „смесените резултати“. Така останаха „Тотал Е&П България” Б.В. и „ОМВ Офшор България" ГМБХ като делът на първата е 57.14%, а на втората – 42.86%. Сега БЕХ ще се включи като трети партньор вероятно с максималните заложени 20%.
Тъй като прокарването на дълбоководен проучвателен сондаж в Черно море е рисковано и скъпо, активно търсим трети партньор за проекта, за да споделим разходите и рисковете“, каза управителят на „ТоталЕнерджис ЕП България“ Лю Стънф в началото на тази година.
Компанията има най-големи надежди за откриване на въглеводороди, и по-специално природен газ, които са съсредоточени в източната част на блока „Хан Аспарух“, намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Близо до него, само на 5 км от българските води, се намира турският кладенец „Чайджума-1“, в който, по данни на турската държава, бяха открити 58 милиарда кубически метра запаси от природен газ.
Наличието на такъв газов модел в България обаче остава да бъде доказано чрез нов сондаж, който се очаква да бъде направен в началото на 2024 г.