Shell приключи първия етап от проучването за нефт и газ в Черно море
Това е най-успешният проект за добиване на сеизмични данни по света, коментираха от компанията

Петролната
компания Shell вече приключи
първия етап от процеса по проучване за наличие на нефт и газ в Западната част
на Черно море. През февруари 2016 г. британско-холандската компания подписа
договор с Министерството на енергетиката търсене и проучване на нефт и газ в
блок "Силистар" в Черно море. Договорът е на стойност 18.6 млн. евро.
През януари 2017 г. Shell вече приключи геоложките проучвания в блока, съобщават от компанията. Краят на първия етап е одобрен от Министерство на енергетиката. "Сеизмичните данни представляват звукова вълна, която достига дъното, след което връща отражение на събраната информация в компютър, който после я изобразява", обясни Александър Кейз, мениджър на проекта в блок „Силистар”. Проучванията са проведени според най-високите стандарти за работа и безопасност, без влияние върху местните общности и околната среда.
Събраните данни са от 5125 кв. км площ, а проучването приключва 11 дни преди зададения срок. Това е най-успешният проект за добиване на сеизмични данни по света, коментираха от компанията пред журналисти.
Следващите стъпки по развитие на проекта са събраните данни да бъдат обработени, а това ще отнеме около 1 година. След анализ на наличната информация ще се даде оценка на потенциално подходящите за проучвателен сондаж места. Решението за това не е свързано с договорените задължения на компанията към държавата,
Откриването на въглеводороди не е лесна задача, споделят от Shell. Процесът е дълъг и сложен и може да отнеме години на изследвания и проучвания, и въпреки това крайният резултат да е отрицателен.
Само планирането на сондаж отнема между 3-6 месеца, подготовката за него е около 2 години, а самото сондиране отнема още няколко месеца. При евентуален сондаж в българската част на Черно море следва оценка или допълнителни сондажи, които да определят границите на находището.
Целият процес може да отнеме около 12 години, а същинският добив около 20 години.