Схемата за енергийна подкрепа на бизнеса се променя
Премиерът Кирил Петков обясни, че не всички фирми ще бъдат подкрепяни заради високите цени на тока, както е сега

© ECONOMIC.BG / БТА
Не целият бизнес ще бъде подкрепян заради високите цени на тока. Това обяви премиерът Кирил Петков в интервю за bTV. Той обясни, че енергийното министерство разработва нова схема, която ще бъде обявена утре, в която има заложени горен и долен праг на цени, на които фирмите са сключили своите договори на свободния пазар.
Ако бизнесът има договор за по-ниски цени, до едно ниво, той няма да бъде субсидиран. Ако е сключил договора си под този праг, ще бъде дотиран от държавата. Субсидията вероятно ще е процент от цената на тока“, обясни Петков.
Той също така каза, че ще има таван на субсидията, „за да знаем, че има таван на бюджетните средства“.
По този начин премиерът смята, че ще бъдат подпомогнати само фирмите, които имат най-голяма нужда и няма да се харчат бюджетни средства за консуматори на електроенергия, които са сключили изгодни договори.
„Утре министърът на енергетиката ще обяви мерките. Ако се дава една и съща сума на всеки, не е правилно. Някои са си договорили ниски цени на борсата и не е редно те да се дотират. От друга страна, не може да се дава безкрайно, затова ще има таван“, каза министър-председателят.
По отношение на мораториума върху цените на парното, водата и тока на регулирания пазар, Петков обяви, че това е „купуване на време“ и се надява цените да бъдат отмразени доста преди заложения краен срок – 31 март 2022 г.
Според него има възможност за намаление на цената чрез внос на повече азерски газ. Петков обясни, че в момента той е 60% по-евтин от руския, но България внася едва 30% от договорените количества. В тази връзка има разговори с „Булгаргаз“, за да се установи защо досега страната не се е възползвала от тези възможности.
Припомняме, че точката за внос на газ от Азербайджан е през българо-гръцката газова връзка, но тя се бави повече от година, а наскоро стана ясно, че няма да бъде готова до края на тази година.
Сега се чудим как да купим целия азерски газ, защото сега той е 60% по евтин. Има подписани анекси, които не ни дават възможност да го направим. Ще влезем в комуникация с азерските партньори, в същото време Мицотакис (гръцкия премиер – бел. Ред.) каца утре. Преди да кажем какви ще са увеличенията на цените, трябва да направим всичко възможно те да се намалят. Ако успеем да направим един по-успешен микс в българската система, увеличенията ще са много по-различни“, каза Петков.
Според него има възможност точката за внос на азерски газ да се измести, но не каза къде може да е тя, ако не е през интерконектора с Гърция.