Синята икономика е нова възможност за европейската конкурентоспособност
Подготвяният Европейски пакт за океаните ще търси ползи за Европа от океаните, но по устойчив начин

© ECONOMIC.BG / Pixabay.com
Здравето и устойчивостта на световния океан са не само ключови за благосъстоянието на нашата планета, те са и изключително важни за европейската конкурентоспособност. Такова мнение изрази еврокомисарят по рибарството и океаните Костас Кадис по време на конференция на европейското издание POLITICO, посветена на Европейския пакт за океаните (Ocean Pact).
Кадис обясни, че съставянето на документа все още се намира в начален етап на консултации, но той ще създаде една хармонизирана рамка, под която всички политики, свързани с океаните, ще са поставени по кохерентен и хармонизиран начин.
Здравето и устойчивостта на океаните са изключително важни за европейската конкурентоспособност, затова трябва да сме сигурни, че политиките, които ги засягат, са добре организирани, хармонизирани и не си противоречат“, изтъкна Кадис.
Според него подобни политики трябва да изпълняват две задачи – от една страна, да се грижат за здравето на океаните, а от друга, да правят възможно използването на големия им потенциал.
Това ще бъде целта на Пакта за океаните. В момента сме в процес на консултации и не мога да кажа как точно ще бъде структуриран, но той ще има ключови приоритети“, добави еврокомисарят.
Като пръв от тях той изведе идеята за устойчива синя икономика, като коментира, че в нея има „много потенциал, но предпоставката за нея е да се запази здравето на океаните“, а това ще е вторият приоритет. На трето място е необходимостта от сигурни познания.
Други два ключови момента са финансирането и възможността за имплементиране на пакта.
Финансирането ще е ключова част от въвеждането на Пакта за океаните“, добави Кадис.
По време на събитието група експерти проведоха кратка дискусия по темата, до голям степен повтаряйки идеите на Кадис.
Имаме нужда от рамка, нещо законодателно, което да гарантира, че ЕС и държавите членки ще изпълнят поставените цели“, каза евродепутатът Исабела Льовин от „Зелените – Европейски свободен алианс“.
Оливие Поавре д'Арвор, посланик, отговарящ за полюсите и морските въпроси, и специален пратеник на френския президент за третата конференция на ООН за океаните пък подчерта необходимостта от повече знания. „Знаем толкова малко за океаните“, изтъкна д‘Арвор.
Марта Кавале, изпълнителен секретар на платформата LIFE, и Торстен Тили, основател на Global Ocean Trust, засегнаха темата за синята икономика. Според Кавале наративът за синята икономика като печеливша за всички е опасен, защото „на всеки трябва да се даде по нещо“, а това предполага някакъв кумулативен ефект.
Тили изтъкна, че синята икономика носи огромни възможности, като тя е „интегрирана възможност, която се разпростира от и извън Европа“.
Океаните са нашата животоподдържаща система. Ние зависим от тях, нямаме втори шанс и затова трябва да направим нещо сега“, посочи Льовин.