Словенският регион Засавие: Бъдещето след въглищата е възможно
Мините отдавна са затворени, но със средства от Фонда за справедлив преход общините инвестират в други проекти, които ще дадат тласък на икономиката
Загорие об Сави е малко, китно градче, което се намира на около 50 километра източно от столицата на Словения. Обграждат го планински върхове, а в подножието им минава малък приток на Сава – емблематична за региона и Словения река. Почти нищо не напомня за миньорското минало на Загорие об Сави и другите градове в област Засавие след трансформацията в периода 1994 – 2010 г. Единствено най-високият комин в Европа остава да се извисява и да напомня за отминалите дни.
Все пак процесът по трансформация все още не е напълно завършен, въпреки че последните мини са затворени отдавна. Фондът за справедлив преход дава нов импулс на целия регион, който има достъп до 74.6 млн. евро. Те ще бъдат инвестирани в проекти, които целят да дадат допълнителен тласък на икономиката.
Като „шок“ – така местните в Загорие об Сави описват момента, в който те и техни близки разбират, че мините ще бъдат затворени. С тяхното затваряне спират и основни предприятия, които са били пряко или индиректно свързани с въглищата, като фабрики за производство на бетон, стъкларска промишленост и други.
Основният проблем на Засавие сега е свързан с трудовата миграция – повечето хора пътуват до съседни общини или до столицата, за да работят. Проектите целят именно тези хора да останат, да работят и живеят в родните си места.
По официални данни по време на първия период на преструктуриране целият регион губи над 5000 работни места, което е 27% от всички позиции в Засавие в периода между 2000 и 2011 г. През целия период на постепенно спиране на дейностите по добив на въглища в региона, загубените работни места водят до отлив на около 11% от населението на региона. Сега то наброява около 60 хил. души.
Въпреки всички социални и икономически трудности през годините, малките градове от областта не спират да полагат усилия и да търсят начини за ангажиране на работната сила. В Загорие об Сави вече действат няколко проекта, ориентирани към насърчаване на предприемачеството и помощ в процеса на трансформация. Екипът ни ще разкаже за тях в два специални подкаста.
Загорие об Сави и целият регион Засавие гледа напред към по-доброто бъдеще, което предстои. На специална конференция в Загорие об Сави бяха представени проектите, които ще дадат нов тласък на трансформацията и които се финансират по Фонда за справедлив преход.
Научен център за нови технологии
Сред основните инициативи, които ще се реализират в региона, е създаването на Център за развитие, демонстрация и обучение на безвъглеродни технологии, известен като Център ДУБТ. Този проект ще предоставя нови възможности за научни изследвания и иновации в областта на чистите технологии, като така ще създаде условия за нова икономическа диверсификация.
Общата стойност на проекта е 32 млн. евро, като 27.3 млн. евро са осигурени от Фонда за справедлив преход. Вече е даден старт на инвестицията с транш от 9 млн. евро в края на 2023 г. Целта е да се създаде нов научноизследователски център, който ще бъде воден от Института по химия, като част от стратегическото усилие за подкрепа на прехода.
По думите на проф. Роберт Доминко, който е главното действащо лице зад проекта, технологиите на центъра може да бъдат използвани не само от региона, но и от индустрии в съседни държави на Словения. Центърът е шанс за привличане на компании от съседни региони, тъй като центърът ще бъде един от малкото в Европа, специализирани в подобни технологии.
Така ще можем да привлечем нови инвеститори и да стимулираме местната икономика“, посочи той.
Източник: Institute of Chemistry
Центърът за развитие и обучение ще се фокусира върху батерийните технологии, водородните технологии и улавянето на въглероден диоксид. Според проф. Доминко, едно от основните предизвикателства на тези технологии е високата им начална цена, но е на мнение, че с напредъка в развитието те ще станат по-достъпни и икономически ефективни.
Десетилетие назад цената на батерия беше 1 200 долара за киловатчас, сега тя е 50 долара“, споделя той и отбелязва, че тези технологии вече са доказали своя потенциал.
В центъра ще бъдат разработвани различни прототипи, които след това може да бъдат внедрени в различни сфери на индустрията. Ръководителят на проекта разказа, че още през 2015 г. Институтът по химия е осъзнал, че трябва да премине от чисто академични разработки към технологични такива, които да могат да бъдат приложени на практика.
Възможността да създадем такъв център ще позволи не само на младите хора да останат в региона, но и ще създаде нови работни места и възможности за развитие,“ казва той.
За да бъде успешен преходът, обучение и подготовка на кадри е не по-малко важно. Според професора, новият център ще бъде не само технологичен хъб, но и място за обучение и развитие на нови поколения специалисти. В центъра ще работят поне 15 висококвалифицирани лица.
Работим заедно с местната общност и университетите, за да изградим нова работна сила, способна да се адаптира към новите технологии и индустрии“, каза още професорът.
Бизнес инкубатор
Друг град в региона – Храстник - прави сериозна крачка към възраждане на местната икономика с проекта за бизнес инкубатор „Компрес Хаус“. Той ще бъде изграден чрез модернизация на съществуваща компресорна станция, превръщайки я в център за развитие на малкия и среден бизнес. Проектът, оценен на около 1.4 млн. евро, се финансира частично от Фонда за справедлив преход, като останалите средства ще бъдат осигурени от общинския бюджет.
Това не е само инкубатор – това е инвестиция в бъдещето на Храстник и региона“, коментира Божидар Роглич.
Инкубаторът ще разполага с 460 кв.м. площ, от които 310 ще бъдат предоставени за ползване от предприемачи. Останалата част ще бъде за допълнителни услуги като кафене. Проектът е насочен към стимулиране на растежа на МСП, създаване на нови работни места и реструктуриране на региона. Особено внимание е отделено на устойчивостта – ще бъде изградена слънчева електроцентрала, която ще направи сградата енергийно независима.
Източник: Občina Hrastnik
Външният облик на сградата ще бъде съхранен като част от културното наследство, и ще служи за обучение и вдъхновение на бъдещите поколения.
Искаме бъдещите поколения, които ще посещават курсове и обучения тук, да имат представа какъв е бил животът преди,“ коментира Роглич.
Инкубаторът ще предоставя достъп до офис пространство и оборудване на преференциални условия за стартиращи компании. Също така ще се осигури допълнителна подкрепа чрез обучения и менторство в партньорство с Регионалната агенция за развитие. Ще се фокусира върху зелени технологии и устойчиво предприемачество, като ще работи за привличане на неправителствени организации и проекти, свързани с иновации и научни изследвания.
Очаква се проектът да бъде завършен до 2026 г.
Бизнес зона
Община Загорие получава зелена светлина от Фонда за справедлив преход за финансирането на проект, свързан с изграждането на бизнес зона в селището Кисовец. Там е имало въглищна мина, която обаче отдавна не работи. Целта е върху увредената земя от минната дейност да бъде изградена новата зона, която да привлича малки и средни предприятия. Проектът е почти завършен, а местата в зоната са запълнени.
Общата стойност на инвестицията е 1.7 млн. евро, а 1.5 млн. евро са от Фонда.
Строителните работи по зоната в Кисовец са започнали в началото на годината, като през първата половина се е работило върху изграждането електро и ВиК инфраструктурата, разказа кметът на Загорие об Сави, Матяж Шваган.
Първият частен инвеститор вече е започнал изграждането на бизнес съоръжения в новата зона“, посочи той.
Проектът има за цел да отговори на значителното търсене на бизнес пространства в региона, който е ограничен поради географските условия и миналото си като въглищен район. „Не можем да обособим големи територии, но за нас е важно да използваме всяко пространство рационално. Тези малки площи ще бъдат предназначени за икономически цели и ще допринесат за устойчивото развитие на региона,“ поясни кметът.
Освен икономическите цели, проектът е в съответствие с екологичните принципи и се реализира с оглед на устойчивото развитие и защита на околната среда. Кметът подчерта, че проектът ще спомогне за развитието на кръговата икономика в региона.
Това ще ни позволи да управляваме по-добре водните потоци и да осигурим безопасност за района. Така не само ще изградим бизнес зона, но и ще осигурим устойчивост и безопасност за бъдещите поколения“, добави той.
По думите му проектът е важен не само заради икономическото възстановяване на региона, но и за привличането на нови инвестиции и за създаването на нови работни места. „Надяваме се, че тези нови бизнес зони ще допринесат за развитие на местната икономика и ще привлекат нови инвестиции, което ще помогне за устойчивото възраждане на региона,“ завърши кметът.
Още една зона
Това обаче няма да е единствената бизнес зона в областта, тъй като са планирани още две – в Търбовле и Храсник. За зоната в Търбовле разказа повече Тадей Шпитал. Той обясни, че инвестицията в нея е 9.8 млн. евро, от които 7.5 млн. евро са осигурени чрез публично-частно партньорство.
Това е огромна инвестиция за нашата община – почти половината от бюджета ни. Радостни сме, че нашите усилия дадоха резултат,“ коментира Шпиталар.
Въпреки че проектът не е официално дефиниран като публично-частно партньорство, той демонстрира успешното сътрудничество между местната власт и частния сектор. „Дефакто това е публично-частно партньорство, макар и не де юре. Надяваме се законодателят да улесни този процес в бъдеще, защото вярваме, че това е ключът към успеха,“ обясни Шпиталар.
Площта от 30 хектара в северната част на Търбовле, използвана векове наред за депониране на минни отпадъци, ще бъде напълно трансформирана. След укрепване и геоложка оценка, теренът е готов за строителство. „Получихме всички необходими разрешителни, включително за строителство и екологична оценка. Дори идентифицирахме инвазивен вид орхидея, която ще бъде преместена на безопасно място,“ сподели Шпиталар.
Зоната се очаква да бъде завършена до края на 2026 г., като вече са подписани писма за намерение с потенциални инвеститори. С този проект Търбовле отправя ясен сигнал към бъдещето – от „черно“ минало към „зелено“ и устойчиво развитие.
Най-голямата компания в региона Devesoft планира да създаде своята централа в района и да предостави 250 работни места. Ще носи името Градът на акробатите, което е вдъхновено от възможността към промяна и адаптиране към различните условия в региона.
Очакваме общо около 1000 работни места през следващото десетилетие, което ще преобрази икономиката на региона,“ добави той.
Проектът е изграден върху принципите на устойчивото развитие. Освен че ще осигури модерна инфраструктура за бизнеса, зоната ще включва парк, посветен на минната история на региона. Ще бъдат реновирани старите машини и съоръжения, използвани в минната индустрия, и ще се създаде музей на открито, който ще запази наследството на района.
Планираме зоната да бъде зелена и кръгова, като стриктно контролираме кои компании ще се установят тук.“
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.