Кабинетът отпуска 1 млн. лв. за лебедка и оборудване на медицинския хеликоптер
За момента не е ясно какви са сроковете за новите придобивки, но е ясно, че машината ще минава ново сертифициране заради тях
© ECONOMIC.BG / БТА
Първата медицинска въздушна линейка, която пристигна в България през февруари и вече изпълни първите си мисии по транспортиране на пациенти, тепърва ще се оборудва с лебедка за планинско спасяване, кувьоз и други. За целта служебният кабинет отпуска 1 млн. лв., като за оборудването тепърва ще се провежда обществена поръчка, а хеликоптерът ще трябва да мине през нов процес на сертификация за всички нововъведения.
Това стана ясно на съвместен брифинг на служебния премиер Димитър Главчев и служебните министри на здравеопазването и транспорта – Галя Кондева и Георги Гвоздейков.
Припомняме, че въпросната липсваща лебедка се превърна в спорна тема още с пристигането на хеликоптера през февруари. На официалната церемония тогава Гвоздейков в качеството си на редовен министър от правителството „Денков“ каза, че темата с лебедката не трябва да се преекспонира и че следващите хеликоптери ще бъдат оборудвани.
Нека от това да не правим сензация. Българските граждани трябва да са спокойни, че следващите три ще бъдат оборудвани с лебедки“, заяви Гвоздейков през февруари, когато бе питан по темата.
Днес на брифинга Гвоздейков вече промени тезата си. На журналистически въпрос дали не е безсмислено първата машина тепърва да се оборудва с лебедка, след като останалите 3 ще разполагат с такава, министърът заяви:
Не е безсмислено, защото тази система ще работи дълго време. Колкото повече хеликоптери имаме за планинско спасяване, толкова по-добре.“
Лебедката е от значение, тъй като с нея спасителните екипи в планината ще могат да оказват помощ на пострадали туристи. Без нея хеликоптерът ще трябва да каца на определено място и пострадалият да бъде преместван до хеликоптера, който след това да го превози до лечебно заведение. С лебедката хеликоптерът ще има възможност да стига до всички точки в планината при добри метеорологични условия и да взима директно пострадалите.
На въпрос кога се очаква да бъде оборудван хеликоптера, Гвоздейков каза, че ще бъда спазени сроковете в регламентите, но не пожела да се ангажира с конкретни дати.
По думите му в края на май е било прието изменение на регламент, който разширява обхвата на мисиите по спешна помощ по въздух, като в тях вече се включва и планинското спасяване. Именно заради това се предприемат действия за въпросното оборудване с лебедка.
Има възможност за монтиране на лебедка, ще предприемем действия за закупуване на съоръжението, но давам уточнение, че трябва да извървим целия процес на сертификация“, заяви още той.
По думите на служебния премиер Главчев спешната помощ по въздух транспортира пострадали при катастрофи и донорски ситуации.
Планинското спасяваме е между другото, ако мога така да кажа, защото случаите в планината са много по-малко“, заяви той.
Освен лебедка, ще се купува кувьоз и апарат за кислород. По думите на здравния министър Галя Кондева разговорите за допълнителното оборудване се водят „вчера и днес“. В министерството са постъпили множество писма от различни здравни заведения, че липсва вграден кувьоз и апаратура за кислород за стационарната линейка.
Припомняме, че първият хеликоптер струва около 22 млн. лв. Договорът за шестте хеликоптера с италианската „Леонардо“, на обща стойност над 110.1 млн. лв. без ДДС, бе подписан през март 2023 г. от бившия здравен министър Асен Меджидиев. Според графика вторият хеликоптер трябваше да е в България през юни, а третият – през декември. Останалите три ще дойдат до края на 2026 г.
По думите на Гвоздейков компанията е информирала, че има забавяне на части и заради това втората медицинска въздушна линейка ще пристигне в България в средата на октомври.