Служебното правителство скоростно преработи решението за ОИСР
Членството в „клуба на богатите“ ще е най-сериозното интеграционно усилие на България след приемането в Европейския съюз и НАТО

© ECONOMIC.BG / БТА
Служебният кабинет на Гълъб Донев прие постановление за организация и подготовка за присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Временната власт се наложи да преработи документа, изготвен от предишното правителство на Кирил Петков – тъй като той не бе довършен, новият състав на Министерския съвет трябваше да отмени старото половинчато решение.
Тази тема е била винаги приоритетна за България, включително и за служебното правителство, както става ясно от скоростта, с която взехме това решение“, коментира служебният външен министър Николай Милков след заседанието на Министерски съвет.
Той описа присъединяването към ОИСР като „най-сериозното интеграционно усилие на България след приемането в Европейския съюз и НАТО“ и посочи, че то ще засегне „всяка сфера от обществения живот“.
Припомняме, че България кандидатства за членство в ОИСР още през 2007 г., но досега не получаваше зелена светлина, тъй като не отговаряше на заложените от институцията критерии, като борбата с корупцията например. В началото на тази година обаче организацията започна преговори за членство с българския кабинет.
По същество постановлението на МС от днес има координационен характер и ще даде началото на междуведомствен координационен съвет, който тепърва ще изработи първоначален вариант на меморандум за присъединяване към ОИСР. Целта на служебния кабинет е меморандумът да бъде изготвен до края на септември, като за тази цел ще бъде въвлечена „почти цялата администрация“.
Стремежът ни ще бъде до края на октомври да го финализираме и през ноември да бъде връчен на ОИСР“, разкри Милков.
Припомняме, че отмяната на предишното решение на кабинета „Петков“ от страна на служебната власт събра критики, че по този начин страната се отдалечава от членството. В крайна сметка актът се оказа следствие на недовършена работа, а не стъпка към прекратяване на процеса.